Leukocytt blodantall - avkoding hos voksne og barn, normen

Fra artikkelen vil du lære hva leukocyttblodtallet er, og dekoding av analyseindikatorene hos voksne og barn. Hva betyr avvik, og hvordan du kan forberede deg på analyse.

Takket være blodprøver kan legen finne ut mye nyttig og viktig informasjon om helsetilstanden til pasienten som blir undersøkt. Studien av en indikator kalt leukocyttformelen utføres for å bestemme typen sykdom, arten av forløpet, utviklingen av komplikasjoner og etablering av foreløpige prognoser for sykdommen.

Hva er leukocyttformel?

Leukocyttformel er en viktig indikator på det numeriske forholdet mellom alle typer leukocytter, beregnet i prosent, basert på undersøkelsen av en farget flekker. Leukoformelen er en integrert del av den omfattende analysen av UAC. Det bestemmes i perifere blodprøver på flere måter:

  1. Mikroskopi av blod fra en finger - telling gjøres manuelt, ved mikroskopisk undersøkelse.
  2. Studie av blod fra en blodåre - telling ved hjelp av automatiserte metoder.

Leukocytter, på grunn av forskjellen i cellestørrelse, har en spesifikk plassering i testmaterialet: nøytrofile, basofile og eosinofile er plassert ved kantene, og lymfocytter med monocytter er plassert i den sentrale delen av smøret.

Typer leukocytter i leukogrammet

  1. Eosinofiler oppdages i allergier, parasittiske invasjoner, smittsomme og autoimmune sykdommer, så vel som i kreft.
  2. Neutrofiler hjelper til med å bekjempe akutte infeksjoner ved å ødelegge cellemembranene til patogene mikroorganismer og deres videre fagocytose (fangst og ødeleggelse av fremmede celler). De er delt inn i:
  • Myelocytter (begynnende) og metamyelocytter (unge) celler bør ikke være tilstede i normale prøver. Vises bare med alvorlige smittsomme patologier eller blodsykdommer, ledsaget av hemming av den hematopoietiske funksjonen i benmargen.
  • Stab (ung) - antallet deres begynner å vokse med bakterielle infeksjoner, når segmenterte nøytrofile ikke kan takle oppgaven sin.
  • Segmenterte celler (modne) - kvantitativt bedre enn resten. Nødvendig for immunforsvarets normale funksjon.
  1. Lymfocytter er en slags rengjøringsmidler: de finner, identifiserer og ødelegger antigener, og bidrar også til ytterligere dannelse av antistoffer i kroppen for å sikre immunhukommelse (memorisering og rask gjenkjenning av utenlandske midler).
  2. Monocytter - deres viktigste oppgave er å absorbere og behandle døde celler, bakterielle, virale osv. midler, atypiske celler, rusk fra egne fagocytter, etc..
  3. Basofiler - den eksakte funksjonaliteten til disse cellene har ikke blitt studert pålitelig. Det er kjent at de regulerer allergiske reaksjoner og blodproppprosesser. Er aktivert når det oppstår et betennelsesfokus.

Plasmaceller (plasmaceller) er essensielle for produksjonen av antistoffer. Normalt er de tillatt i analysen hos barn, men hos voksne burde de ikke være det. Plasmacytter vises bare under akutt patologi.

Hva indikerer leukocyttformelen?

Denne analysen er informativ for diagnostikk:

  1. Virus- og bakterieinfeksjoner (muliggjør differensialdiagnose).
  2. Parasittiske invasjoner.
  3. Sykdommer i allergisk opprinnelse.
  4. Ondartede svulster og leukemi (som en ekstra metode for primærdiagnose).
  5. Tilstanden til pasientens immunsystem.

Dekoding av leukocyttblodtallet hos voksne

Når man vurderer en blodprøve for en leukocyttformel hos en voksen pasient, kontrollerer spesialister visse indikatorer og deres samsvar med normale verdier.

Normen for avkoding av leukoformelen hos en voksen er presentert i tabellen:

IndeksNormal verdi
%X 10 9 / l
Stikk nøytrofiler1-60,04-0,3
Segmenterte nøytrofiler45-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10-0,065
Monocytter3-110,09-0,6
Lymfocytter19-371,2-3,0

Ethvert registrert avvik fra normale verdier er en grunn til en grundigere undersøkelse. Alle oppnådde resultater blir evaluert sammen med historikkdata, kliniske symptomer, pasientklager og resultatene av andre analyser.

Dechifrere leukocytt blodtall hos barn

I barnets analyser oppstår konstante endringer, avhengig av vekst og utvikling av kroppen, derfor vil normen for blodformelen hos barn avhenge av alder. Umiddelbart etter fødselen råder nøytrofile i babyens analyser (ca. 65-70% av det totale antallet celler). Lymfocytter utgjør 25-30%.

I løpet av de første fem dagene stiger lymfocyttallet og antall neutrofiler faller. På den femte dagen observeres det første fysiologiske krysset - nivået av lymfocytter når 50-60%, og nøytrofiler - fra 35 til 47%.

Nærmere en måneds alder produserer kroppens kropp mer lymfocytter enn nøytrofiler, noe som skaper en sterk immunitet mot bakterier. I hele leukocyttmassen faller opptil 65% på lymfocyttene selv, og ca. 15-20% på nøytrofiler. Denne blodleukoformelen hos barn gir en 1 år gammel baby et sterkt immunsystem, noe som er viktig for perioden med aktiv utvikling..

Etter det første året, når immunforsvaret allerede er fullstendig formet, reduseres mengden lymfocyttmasse gradvis.

I en alder av fire år oppstår en annen kryssovergang, hvor lymfocytter igjen sammenlignes med nøytrofiler, og danner en barriere for penetrering av patogene mikroorganismer. Etter det fortsetter antall nøytrofiler å vokse, og antall lymfocytter fortsetter å synke..

Nærmere det sjette året minner avkodingen av barnets leukocyttblodtall stadig mer om analysen av en voksen, der mesteparten faller på nøytrofiler og lymfocytter.

Hva er et skifte i leukocyttformelen?

I standard leukocyttformel er unge nøytrofiler indikert fra venstre til høyre, etterfulgt av mer modne celler. Det første trinnet tas i betraktning forholdet mellom disse to kategoriene. Skift er klassifisert i 3 typer: venstre, foryngelse og høyre.

Et skifte i leukocyttallet

Hva er et skifte av leukocyttformelen til venstre

En tilstand som indikerer overvekt av unge celler i blodet over modne, men på grunn av deres svake biologiske aktivitet er de ikke i stand til å opprettholde normal immunitet. Årsaken til dette fenomenet er ofte:

  • Blodtap.
  • Sykdommer ledsaget av hemming av den hematopoietiske funksjonen i benmargen.
  • Aseptiske inflammatoriske prosesser.
  • Ondartede svulster.
  • Purulent infeksjon.
  • Rus i kroppen.

Når en forskyvning av leukocyttformelen til venstre bestemmes med en fast uttalt foryngelse, kan resultatet bety blodsykdommer (leukemi).

Hva er en forskyvning av leukocyttformelen til høyre

En tilstand som oppstår når veksten av modne leukocytter oppdages, med overvekt over alle andre typer celler. Slik avkoding er mulig under slike forhold:

  1. Forstyrrelse i leveren
  2. Nyresvikt.
  3. Eksponering for ioniserende stråling.
  4. Regelmessige blodtransfusjoner.

Etter analysen beregner laboratorieassistenten den såkalte skiftindeksen, som gjenspeiler nivået av det totale antallet nye leukocytter til mer modne..

Leukocytt blodantall muliggjør differensialdiagnose mellom infeksjoner av viral og bakteriell genese, samt å mistenke tilstedeværelsen av parasittiske invasjoner og tilstedeværelsen av neoplasmer av ondartet opprinnelse.

Avvik fra noma hos voksne

Lymfocytose, manifestert av en økning i konsentrasjonen av lymfocytter i blodet, kan indikere utviklingen av en av følgende patologier:

  • Vannkopper.
  • Syfilis.
  • Rubella.
  • Leukemi.
  • Lymfom.
  • Tuberkulose.
  • Meslinger.

Lavt antall lymfocytter kan noteres mot bakgrunnen:

  • Immunsuppressive forhold.
  • Autoimmune sykdommer.
  • Nyresvikt.
  • Mangel på næringsstoffer og sporstoffer.
  • Strålebehandling.
  • Behandlinger med kortikosteroider.

En økning i antall nøytrofiler er en viktig indikator på følgende sykdommer:

  • Akutt blødning.
  • Rus.
  • Utvikling av sykdommer i bakteriell etiologi.
  • Hjerteinfarkt.
  • Vaskulitt.
  • Ondartede svulster.
  • Autoimmune patologier.

Hvis avkodingen av analysen viser en lav konsentrasjon av nøytrofiler, kan legene mistenke følgende patologier:

  • Immunsuppressive forhold.
  • Effekt av ioniserende stråling.
  • Progressiv smittsom sykdom.

Monocytvekst indikerer følgende forhold:

  • Infeksjoner på grunn av påvirkning av bakterier.
  • Progresjon av revmatoid artritt.
  • Smittsom mononukleose.
  • Parasittiske invasjoner.
  • Hemoblastose.

En lav konsentrasjon av monocytter i lymfocyttformelen hjelper til å mistenke lungetuberkulose. Hvis det blir funnet et høyt nivå av basofiler, kan man tenke på tilstedeværelsen av kronisk myeloid leukemi eller erytremi. Å tyde leukocyttformelen hos voksne kan vise en økning i eosinofiler, som ofte oppdages under:

  • Allergi.
  • Skarlagensfeber.
  • Parasittangrep.
  • Hudpatologier.
  • Eosinofil leukemi.

En reduksjon i eosinofiler hos en voksen kan utløses av progressiv tyfoidfeber eller binyrebarkaktivitet. Dechifrering av leukogram utføres med en vurdering av kjernefysiske skift, der spesiell oppmerksomhet er rettet mot forholdet mellom modne og umodne nøytrofiler.

For øyeblikket betraktes leukocyttformelen som en av de viktigste indikatorene i diagnosen. Å gjennomføre en CBC med en vurdering av leukogrammet gjør det mulig å snakke om tilstedeværelsen av akutte patologiske tilstander, effektiviteten av det foreskrevne terapeutiske løpet, samt mulige spådommer for fremtiden.

Mulige avvik fra normen hos barn

Eventuelle endringer i leukogrammet, enten det er et skifte i leukocyttformelen til venstre eller til høyre, samt en økning eller reduksjon i leukocyttindeksen for rus hos et barn, indikerer alltid begynnelsen eller utviklingen av forskjellige patologier.

En høy konsentrasjon av lymfocytter (lymfocytose) diagnostiseres når kroppen påvirkes av en infeksjon av etiologi:

  • Kikhoste.
  • Influensa.
  • Rubella.
  • Meslinger.
  • Tuberkulose, etc..

I tillegg til det ovennevnte, kan en økning i cellekonsentrasjon forårsake sykdommer som astma, autoimmune patologier, reaksjoner av allergisk opprinnelse. En betydelig mangel på leukocytter i denne alderen (lymfocytopeni), indikerer en patologisk skade på benmargen.

Et stort antall nøytrofile (nøytrofiler) eller et nøytrofilt skifte mot venstre de første dagene av livet er en fysiologisk tilstand. Videre er det en crossover av leukocyttformelen.

Patologisk nøytrofili kan indikere betennelse i navlesåret (omfalitt), enterokolitt, streptokokkinfeksjon, etc..

En økning i antall monocytter karakteriseres som en tilstand (monocytose) som oppstår på grunn av sopp- eller virusinfeksjon. I denne situasjonen må symptomene vurderes av noen visuelle tegn:

  • Lymfadenopati.
  • Betennelse i nasopharynx og strupehode.
  • Hepatomegali og ømhet i høyre hypokondrium.

I tillegg er et skifte i leukocyttallet til høyre eller venstre ofte assosiert med mangel på monocytter (monocytopeni). En lignende tilstand kan utvikle seg med mangel på B-vitaminer og folsyre. Jernmangel eller B12 og folatmangelanemi blir ofte lagt til dette problemet..

En økning i antall basofiler (basofili) er en ganske sjelden tilstand. Årsaken kan være tilstedeværelsen av tuberkulose, lesjoner i lymfeknuter, myeloid leukemi hos pasienten.

Eosinofiler kan også ha et skifte i leukocyttformelen til venstre eller til høyre. Eosinofili kan skyldes allergier eller tilstedeværelsen av parasittiske ormer.

Indikasjoner for analyse

Innsamling av biomateriale for den påfølgende vurderingen av leukogrammet anbefales i ett av følgende tilfeller:

  • Gjennomgang av profesjonell eksamen.
  • Graviditetsplanlegging.
  • Forbereder seg på kirurgi.
  • Diagnostikk av hvilken som helst patologi (leukocyttformel refererer til en av hovedtyper av marsjerende KLA).
  • Forverring av kronisk patologi.
  • Akutt magesmerter, økt svette om natten, avmagring, kortpustethet, diaré, hovne lymfeknuter.

Kliniske indikasjoner for utnevnelse av CBC med leukogram:

  • Hypertermi.
  • Feberlig tilstand.
  • Sår ledd.
  • Kroppssmerter, generell ubehag.
  • Hodepine.
  • Behovet for differensialdiagnose mellom virus- og bakterieinfeksjoner.
  • Hovne lymfeknuter.
  • Økt blødning.
  • Pustulært utslett på kroppen.
  • Tar immunsuppressive medisiner.
  • Cellegift eller strålebehandling.
  • Nattesvette.
  • Rutinemessig undersøkelse under sykehusinnleggelse.
  • Rutinemessig undersøkelse av gravide.

Forberedelse til analyse

For å oppnå de mest pålitelige testresultatene, må pasienten definitivt forberede seg på blodprøvetakingsprosedyren:

  1. Blod tas om morgenen, strengt på tom mage (fra det øyeblikket du spiser til analysen, er det nødvendig å tåle mer enn 10 timer). En stund før prosedyren kan du drikke et glass vanlig vann.
  2. Du må utelukke fett, røkt, krydret mat og tonic-drikker (kaffe, sterk te, energidrikker) fra den daglige menyen, samt alkohol 3-4 dager før prosedyren.
  3. 1-2 timer før den planlagte tiden for blodprøvetaking, ikke røyk (sigaretter, vannpiper), ikke løft vekter, vær nervøs.

Umiddelbart etter innsamling sendes prøverøret med biomateriale til laboratoriet for forskning. Laboratorieassistenten, ved hjelp av et mikroskop, bestemmer forholdet mellom alle synlige leukocytter og beregner leukogrammet. I tillegg kan en automatisk analysator brukes for mer nøyaktige og raskere resultater..

Analyseteknikk

Beregninger av leukocyttformelen utføres av kvalifiserte helsearbeidere ved å undersøke flekker under et mikroskop.

I tillegg brukes ofte en automatisert hematologianalysator. Hvis det avdekkes visse avvik, utføres en ytterligere mikroskopisk vurdering av utstrygningen, med en beskrivelse av den tydelige morfologien til synlige celler og avklaring av leukogrammet.

Automatiske enheter gjør det mulig å oppnå bedre resultater: på teknologi er det mulig å undersøke mer enn 2000 celler, og under et mikroskop bare 200. Under en blodprøve på analysatoren blir resultatet mer informativt.

Automatisk telling har også en rekke ulemper, fordi det ikke er i stand til å skille mellom nøytrofile etter segmenterte arter og stikkarter..

konklusjoner

Denne analysen er enkel å utføre, krever ikke dyrt utstyr og reagenser, så den kan utføres i ethvert laboratorium.

Det er veldig informativt og kan brukes til primærdiagnostikk. Det lar deg etablere tilstedeværelsen av infeksjon, parasitter og allergiske reaksjoner, å mistenke tilstedeværelsen av ondartede svulster, immunpatologier, blodsykdommer, etc..

Dechiffrere blodprøveraten

Det er vanskelig å overvurdere den diagnostiske verdien av en blodprøve. Ved hjelp av denne studien er det mulig å vurdere tilstanden til menneskers helse, bestemme utviklingen av inflammatoriske prosesser, smittsomme sykdommer, blodsykdommer.

Ofte tildeles pasienter en klinisk (generell) blodprøve. I noen tilfeller henviser legen til en generell blodprøve med en leukocyttformel. Tenk på hva denne studien er, hvilke verdier av indikatorene for normen ved dekoding av blodprøven.

Komplett blodtelling med leukocyttall

Leukocyttformel - prosentbestemmelse av den relative mengden av forskjellige typer leukocytter. Totalt bestemmes fem typer leukocytter - lymfocytter, nøytrofiler, monocytter, basofiler, eosinofiler.

Bestemmelse av leukocyttformelen brukes til diagnostisering av inflammatoriske, smittsomme, hematologiske sykdommer. I tillegg brukes den til å vurdere alvorlighetsgraden av sykdomsforløpet, overvåke effektiviteten av behandlingen..

Det er umulig å snakke om spesifisiteten til endringer i leukocyttformelen. Endringer i indikatorene er ofte av lignende art for forskjellige patologier. På samme tid, med samme sykdom, kan forskjellige pasienter ha forskjellige forandringer i leukocyttallet..

Ved avkoding av en blodprøve med en formel tas aldersegenskaper i betraktning, noe som er spesielt viktig ved diagnosen sykdommer hos barn.

Avkoding av en blodprøve med leukoformula

Bare en spesialist kan profesjonelt dechiffrere en blodprøve. Ingen gratis online utskrift av en blodprøve kan erstatte en kompetent tolkning av testresultatene fra en lege. Men hver person kan sammenligne verdiene til de viktigste egenskapene til blodet i analysen med frekvensen for dekoding av blodprøven. For å gjøre dette, gir vi de normale indikatorene for en blodprøve med en leukocyttformel og bestemmer hva deres avvik kan indikere..

  1. Hemoglobin er et spesielt protein som finnes i røde blodlegemer. Det er ansvarlig for å transportere oksygen til alle organer og karbondioksid fra dem til lungene. Normen for hemoglobin i blodet hos menn er 130-160 g / l, hos kvinner - 120-140 g / l, hos barn under 6 år - 100-140 g / l, opptil 12 år - 120-150 g / l.
    Nivået av hemoglobin i blodet øker med dehydrering, diabetes mellitus, hjerte- eller lungesvikt, sykdommer i hematopoietiske organer. En reduksjon i hemoglobin i blodet indikerer utviklingen av anemi, leukemi.
  2. Antall røde blodlegemer - røde blodlegemer som fører oksygen og karbondioksid. Det normale innholdet av erytrocytter hos menn er 4,0-5,0 × 10 12 / l, hos kvinner - 3,6-4,6 × 10 12 / l, hos barn under 6 år - 5,0-15,5 × 10 12 / l, opptil 12 år gammel - 4,0-13,5 × 10 12 / l.
    Innholdet av erytrocytter øker med bihulebetennelse, bronkitt, flegmon, leukemi, forverring av revmatisme. En reduksjon i antall erytrocytter kan indikere utvikling av smittsomme og virussykdommer, hypovitaminose og noen typer leukemi.
  3. Hematokrit er prosentandelen av volumet av erytrocytter i det totale volumet av blodplasma. Hematokritfrekvensen hos menn er 42-50%, hos kvinner - 34-47%, hos barn under 6 år - 31-42%, opptil 12 år - 33-43%.
    Økt hematokrit observeres med dehydrering, diabetes, erytremi, respiratorisk eller hjertesvikt. Redusert hematokrit kan være med anemi, nyresvikt.
  4. Antall leukocytter - hvite blodlegemer som er involvert i kroppens immunforsvar. Normen for leukocytter i blodet hos voksne er 4,0-9,0 × 109 / l, hos barn under 6 år - 5,0-15,0 × 109 / l, opptil 12 år - 4,5-13,5 × 10 9 / l.
    En økning i nivået av leukocytter observeres i purulent-inflammatoriske prosesser, akutt revmatisme, leukemi og andre ondartede sykdommer. En reduksjon i antall leukocytter oppstår ved smittsomme og virussykdommer, revmatiske sykdommer, noen typer leukemi.
    I en blodprøve med en leukocyttformel bestemmes innholdet av forskjellige typer leukocytter som en prosentandel av deres totale antall.
  5. Neutrofiler er en type leukocytter som kommer i to former: modne former eller segmenterte og umodne former eller stikk. Det er den vanligste typen hvite blodlegemer, hvis hovedfunksjon er å beskytte kroppen mot infeksjon. Normen for segmenterte nøytrofiler hos voksne er 50-70%, hos barn under 6 år - 28-55%, opptil 12 år - 43-60%. Frekvensen av stikkneutrofiler hos barn under 16 år er 1-5%, hos voksne - 1-3%.
    Antall nøytrofile stoffer i blodet øker med sykdommer som lungebetennelse, bronkitt, bihulebetennelse, betennelse i mandlene, inflammatoriske sykdommer i indre organer, metabolske forstyrrelser og ondartede svulster. En reduksjon i innholdet av nøytrofiler oppstår i smittsomme sykdommer, blodsykdommer, tyrotoksikose.
    I en blodprøve med en leukocyttformel er det en slik definisjon som et skifte i leukocyttformelen.
    Et skifte i leukocyttallet til høyre indikerer en reduksjon i antall stikkneutrofiler og en økning i antall segmenterte nøytrofiler. Denne tilstanden er typisk for lever- og nyresykdom, megaloblastisk anemi..
    Et skifte i leukocyttformelen til venstre betyr en økning i innholdet av stikkneutrofiler i blodet, utseendet til metamyelocytter, myelocytter (umodne leukocytter). Et slikt skifte forekommer i akutte infeksjoner, acidose.
  6. Eosinofiler er leukocytter som deltar i kampen mot ondartede celler, og renser kroppen for giftstoffer og parasittinfeksjoner. Frekvensen av eosinofiler i blodet hos voksne og barn er 1-5%.
    En økning i denne indikatoren forekommer med parasittiske og smittsomme sykdommer, allergiske reaksjoner, sykdommer i det hematopoietiske systemet og tumorprosesser. En reduksjon i eosinofiler i blodet observeres med rus, purulente prosesser.
  7. Monocytter er de største hvite blodcellene, som gjenkjenner fremmede stoffer. Normen for monocytter hos voksne og barn etter 2 år er 3-9%, hos barn under 2 år - 4-10%.
    En økning i monocytter kan være et symptom på en virus-, sopp-, parasittinfeksjon, revmatiske sykdommer, sykdommer i det hematopoietiske systemet. En reduksjon i antall monocytter oppstår med aplastisk anemi, purulente lesjoner.
  8. Basofiler er en type hvite blodlegemer som er involvert i dannelsen av forsinkede betennelsesreaksjoner. Ved dekoding av en blodprøve med en leukoformel er normen for basofiler 0,0-0,5%.
    En økning i basofiler i blodet indikerer allergi, hypotyreose, kronisk myeloid leukemi, vannkopper, hemolytisk anemi.
  9. Lymfocytter er en type hvite blodlegemer som er involvert i cellulær og humoral (gjennom antistoffer) immunitet. Normen for lymfocytter i blodet hos voksne er 20-40%, hos barn under 6 år - 33-60%, opptil 12 år - 30-45%.

Innholdet av lymfocytter i blodet øker med ARVI, virusinfeksjoner, sykdommer i blodsystemet. Reduserte lymfocytter er i tuberkulose, systemisk lupus erythematosus, lymfogranulomatose, HIV-infeksjon.

Generell (klinisk) blodprøve med leukocyttformel (5DIFF)

Blodprøve med leukocyttall

En blodprøve med leukocyttformel: hva er nødvendig for?

En klinisk blodprøve med leukocyttformel regnes samtidig som en av de enkleste og mest informative studiene, siden det gjør det mulig for en spesialist å vurdere pasientens generelle helse, samt å diagnostisere patologi i tide, inkludert latent.
Etter å ha mottatt resultatene av studien tar spesialisten hensyn til følgende typer celler:

  • Erytrocytter
  • Blodplater
  • Leukocytter og deres typer og forhold (leukocyttformel):
    • Granuolcytter: Neutrofiler; Eosinofiler; basofiler;
    • Monocytter;
    • Lymfocytter.

Blodprøve med leukocyttformel: transkripsjon

Ved leukocytose hos mennesker øker antallet sjeldne typer leukocytter sjelden proporsjonalt, oftest øker bare en type celler i forbindelse med symptomene på en bestemt sykdom. Derfor, i den første diagnosen til en pasient, er det viktig å lage en generell klinisk blodprøve for leukocytter for å få et komplett bilde. Den menneskelige benmargen, der disse blodcellene dannes, er maksimalt følsom for effekten av patogene mikroorganismer, og en blodprøve gjenspeiler dette fullt ut. For denne studien er det viktig ikke bare innholdet av leukocytter i blodet, men også deres form, størrelse, forholdet mellom antall celler, deres inkludering.

Hva bevises av volumet av leukocytter i blodet?

Denne studien gjør det mulig for legen ikke bare å vurdere pasientens generelle helse, men også å diagnostisere tilstedeværelsen av skjulte patologier i ham. Leukocyttformel viser antall slike celletyper som monocytter, eosinofiler, lymfocytter, basofiler og monocytter. Indeksene deres er indikatorer for immunologisk reaktivitet, immunforsvarets arbeid og nivået på dets motstand mot patogener av forskjellige sykdommer..

Et lite avvik i antall leukocytter fra normen (fysiologisk leukocytose) blir observert i testene tatt på ettermiddagen, etter et måltid, sterk fysisk anstrengelse eller stress, og også under graviditet. Den patologiske formen for leukocytose observeres når:

  • forgiftning med giftige stoffer - karbonmonoksid, arsen;
  • strålingseksponering;
  • Smittsomme sykdommer;
  • hjerteinfarkt;
  • leukemi;
  • revmatisme.

En reduksjon i nivået av leukocytter observeres ofte med:

  • løpet av forskjellige virusinfeksjoner;
  • anemi og hypoplasi i benmargen;
  • lupus;
  • bruk av medisiner fra en rekke sulfonamider.

Blodprøvetaking og tolkning av testresultater i vår klinikk utføres av erfarne spesialister. Kontakt oss hvis du vil gjennomgå en nøyaktig studie av kroppen av høy kvalitet.

GENERELLE REGLER FOR FORBEREDELSE FOR BLODTEST

For de fleste studier anbefales det å gi blod om morgenen på tom mage, dette er spesielt viktig hvis det utføres dynamisk overvåking av en bestemt indikator. Matinntak kan direkte påvirke både konsentrasjonen av de studerte parametrene og de fysiske egenskapene til prøven (økt turbiditet - lipemi - etter å ha spist et fettete måltid). Om nødvendig kan du donere blod om dagen etter en 2-4 timers faste. Det anbefales å drikke 1-2 glass stille vann kort tid før du tar blod, dette vil bidra til å samle blodvolumet som kreves for studien, redusere blodets viskositet og redusere sannsynligheten for blodpropp i prøverøret. Det er nødvendig å utelukke fysisk og følelsesmessig stress, røyking 30 minutter før studien. Blod for forskning tas fra en blodåre.

Komplett blodtelling med leukocyttall + ESR

Komplett blodtelling (CBC).

Dette er den vanligste blodprøven, som inkluderer bestemmelse av konsentrasjonen av hemoglobin, antall erytrocytter, leukocytter og blodplater per volumsenhet, hematokrit og erytrocytindekser (MCV, MCH, MCHC).

Indikasjoner for analysens formål:

  • screening og dispensary undersøkelser;
  • overvåking av pågående terapi;
  • differensialdiagnose av blodsykdommer.

Hva er hemoglobin (Hb, hemoglobin)?

Hemoglobin er et luftpigment i luftveiene, som er inneholdt i erytrocytter og er involvert i transport av oksygen og karbondioksid, regulering av syrebasetilstanden.

Hemoglobin består av to deler, protein og jern. Hos menn er hemoglobininnholdet litt høyere enn hos kvinner. Barn under ett år har en fysiologisk reduksjon i hemoglobinparametere. Fysiologiske former for hemoglobin:

  • oxyhemoglobin (HbO2) - en kombinasjon av hemoglobin med oksygen - dannes hovedsakelig i arterielt blod og gir det en skarlagenrød farge;
  • redusert hemoglobin eller deoksyhemoglobin (HbH) - hemoglobin som har gitt oksygen til vev;
  • karboksyhemoglobin (HbCO2) - en forbindelse av hemoglobin med karbondioksid - dannes hovedsakelig i venøst ​​blod, som som et resultat får en mørk kirsebærfarge.

Når konsentrasjonen av hemoglobin kan øke?

For sykdommer og tilstander:

fører til fortykkelse av blodet (brannsår, vedvarende oppkast, tarmobstruksjon, dehydrering eller langvarig dehydrering);

ledsaget av en økning i antall erytrocytter - primær og sekundær erytrocytose (høydesyke, kronisk obstruktiv lungesykdom, skade på blodkarene i lungene, kraftig tobakkrøyking, arvelig hemoglobinopati med økt affinitet av hemoglobin for oksygen og mangel på 2,3-difosfoglyserat i erytrocytter, hjerte, polycystisk nyresykdom, hydronefrose, nyrearteriestenose som et resultat av lokal nyresjemi, renal adenokarsinom, cerebellar hemangioblastoma, Hippel-Lindau syndrom, hematom, uterin myom, atrielt myxom, neoplastiske sykdommer i endokrine kjertler, etc.);

fysiologiske forhold (for innbyggere i høylandet, piloter, klatrere, etter økt fysisk aktivitet, langvarig stress).

Når konsentrasjonen av hemoglobin kan avta?

Med anemi av forskjellige etiologier (posthemoragisk akutt med akutt blodtap; jernmangel med kronisk blodtap, etter reseksjon eller med alvorlig skade på tynntarmen; arvelig, assosiert med nedsatt syntese av porfyriner; hemolytiske anemier assosiert med økt ødeleggelse av røde blodlegemer; aplastiske anemier assosiert med de toksiske effektene av visse medisiner kjemikalier, idiopatiske, årsaken er uklare; megaloblastiske anemier assosiert med mangler på vitamin B12 og folsyre; anemi på grunn av blyforgiftning).

Med overhydrering (en økning i volumet av sirkulerende plasma på grunn av avgiftningsterapi, eliminering av ødem, etc.).

Hva er erytrocytt (Røde blodceller, RBC)?

Erytrocytter er høyt spesialiserte ikke-kjernefysiske blodceller i form av bikonkave skiver. På grunn av denne formen er overflaten på erytrocyttene større enn om den hadde form av en ball. En slik spesiell form for erytrocytter bidrar til deres hovedfunksjon - overføring av oksygen fra lungene til vevet og karbondioksid fra vevet til lungene, og også på grunn av denne formen er erytrocytter mer i stand til reversibel deformasjon når de går gjennom smale buede kapillærer. Erytrocytter dannes fra retikulocytter når de går ut av benmargen. Omtrent 1% av røde blodlegemer fornyes på en dag. Gjennomsnittlig levetid for erytrocytter er 120 dager.

Når antall røde blodlegemer kan øke (erytrocytose)?

Erytremi, eller Vakez sykdom, er en av variantene av kronisk leukemi (primær erytrocytose).

absolutt - forårsaket av hypoksiske tilstander (kroniske lungesykdommer, medfødte hjertefeil, økt fysisk aktivitet, opphold i høye høyder); assosiert med økt produksjon av erytropoietin, som stimulerer erytropoiesis (parenkymkreft i nyre, hydronefrose og polycystisk nyresykdom, parenkymkreft i leveren, godartet familiær erytrocytose); assosiert med et overskudd av adrenokortikosteroider eller androgener (feokromocytom, Itsenko-Cushings sykdom / syndrom, hyperaldosteronisme, cerebellar hemangioblastom);

relativ - med fortykkelse av blod når volumet av plasma synker mens du opprettholder antall røde blodlegemer (dehydrering, overdreven svette, oppkast, diaré, brannskader, økende ødem og ascites; følelsesmessig stress; alkoholisme; røyking; systemisk hypertensjon).

Når antallet røde blodlegemer kan reduseres (erytrocytopeni)?

For anemi av forskjellige etiologier: som et resultat av jernmangel, protein, vitaminer, aplastiske prosesser, hemolyse, hemoblastose, metastase av ondartede svulster.

Hva er erytrocytindekser (MCV, MCH, MCHC)?

Indekser som tillater kvantitativ vurdering av de viktigste morfologiske egenskapene til erytrocytter.

MCV - gjennomsnittlig erytrocyttvolum (gjennomsnittlig cellevolum).

Dette er en mer nøyaktig parameter enn en visuell vurdering av størrelsen på røde blodlegemer. Det er imidlertid ikke pålitelig i nærvær av et stort antall unormale røde blodlegemer (for eksempel sigdceller) i blodprøven..

Basert på MCV-verdien skiller man anemier:

  • mikrocytisk MCV 100 fl (B12 og folatmangelanemier).

MCH - gjennomsnittlig innhold av hemoglobin i erytrocyten (middelcellehemoglobin).

Denne indikatoren bestemmer det gjennomsnittlige innholdet av hemoglobin i en enkelt erytrocytt. Det ligner på fargeindeksen, men gjenspeiler mer nøyaktig syntesen av Hb og nivået i erytrocyten. Basert på denne indeksen kan anemi deles inn i normo-, hypo- og hyperkromisk:

  • normokromi er karakteristisk for friske mennesker, men det kan også forekomme i hemolytiske og aplastiske anemier, så vel som anemier assosiert med akutt blodtap;
  • hypokromi er forårsaket av en reduksjon i volumet av erytrocytter (mikrocytose) eller en reduksjon i nivået av hemoglobin i en erytrocyt med normalt volum. Dette betyr at hypokromi kan kombineres med en reduksjon i volumet av erytrocytter, og observeres med normo- og makrocytose. Det forekommer med jernmangelanemi, anemi med kroniske sykdommer, talassemi, med noen hemoglobinopatier, blyforgiftning, nedsatt syntese av porfyriner;
  • hyperkromi avhenger ikke av graden av metning av erytrocytter, hemoglobin, men skyldes bare volumet av røde blodlegemer. Det observeres i megaloblastiske, mange kroniske hemolytiske anemier, hypoplastisk anemi etter akutt blodtap, hypotyreose, leversykdommer, når man tar cytostatika, prevensjonsmidler, antikonvulsiva.

MCHC (gjennomsnittlig cellehemoglobinkonsentrasjon).

Den gjennomsnittlige konsentrasjonen av hemoglobin i erytrocyten gjenspeiler mettingen av erytrocyten med hemoglobin og karakteriserer forholdet mellom mengden hemoglobin og volumet av cellen. Således, i motsetning til MCH, er det ikke avhengig av volumet av erytrocyten.

En økning i MCHS er observert i hyperkromiske anemier (medfødt sfærocytose og andre sfærocytiske anemier).

En reduksjon i MCHS kan være med jernmangel, sideroblastiske anemier, talassemi.

Hva er hematokrit (Ht, hematokrit)?

Dette er volumfraksjonen av erytrocytter i fullblod (forholdet mellom volumene av erytrocytter og plasma), som avhenger av antall og volum av erytrocytter..

Hematokritten brukes mye for å vurdere alvorlighetsgraden av anemi, der den kan reduseres til 25-15%. Imidlertid kan denne indikatoren ikke estimeres kort tid etter blodtap eller blodtransfusjon, fordi du kan få feilaktig økte eller falsk reduserte resultater.

Hematokrit kan avta noe når du tar blod i liggende stilling og øker ved langvarig kompresjon av venen med en tennrot når du tar blod..

Når hematokritten kan stige?

Erytremi (primær erytrocytose).

Sekundær erytrocytose (medfødte hjertefeil, respirasjonssvikt, hemoglobinopatier, nyresvulster i nyrene, ledsaget av økt dannelse av erytropoietin, polycystisk nyresykdom).

En reduksjon i volumet av sirkulerende plasma (blodfortykning) med brannsykdom, peritonitt, dehydrering av kroppen (alvorlig diaré, ukuelig oppkast, overdreven svetting, diabetes).

Når hematokrit kan gå ned?

  • Anemier.
  • Økt blodvolum i sirkulasjon (andre halvdel av svangerskapet, hyperproteinemi).
  • Hyperhydrering.

Hva er hvite blodceller (WBC)?

Leukocytter, eller hvite blodlegemer, er fargeløse celler i forskjellige størrelser (fra 6 til 20 mikron), runde eller uregelmessige i form. Disse cellene har en kjerne og er i stand til å bevege seg uavhengig som en encellet organisme - en amøbe. Antallet av disse cellene i blodet er betydelig mindre enn for røde blodlegemer. Leukocytter er den viktigste beskyttende faktoren i bekjempelsen av menneskekroppen mot forskjellige sykdommer. Disse cellene er "bevæpnet" med spesielle enzymer som er i stand til å "fordøye" mikroorganismer, binde og bryte ned fremmede proteinstoffer og forfallsprodukter dannet i kroppen i løpet av vital aktivitet. I tillegg produserer noen former for leukocytter antistoffer - proteinpartikler som infiserer fremmede mikroorganismer som kommer inn i blodstrømmen, slimhinner og andre organer og vev i menneskekroppen. Leukocyttdannelse (leukopoiesis) finner sted i benmargen og lymfeknuter.

Det er 5 typer leukocytter:

  • nøytrofiler,
  • lymfocytter,
  • monocytter,
  • eosinofiler,
  • basofiler.

Når antallet hvite blodlegemer kan stige (leukocytose)?

  • Akutte infeksjoner, spesielt hvis årsaksmidler er kokker (stafylokokker, streptokokker, pneumokokker, gonokokker). Selv om en rekke akutte infeksjoner (tyfus, paratyphoid, salmonellose, etc.) i noen tilfeller kan føre til leukopeni (en reduksjon i antall leukocytter).
  • Suppuration og inflammatoriske prosesser av forskjellige lokaliseringer: pleura (pleurisy, empyema), bukhulen (pankreatitt, blindtarmbetennelse, peritonitt), subkutant vev (panaritium, abscess, flegmon), etc..
  • Revmatiske angrep.
  • Rus, inkludert endogen (diabetisk acidose, eklampsi, uremi, urinsyregikt).
  • Ondartede svulster.
  • Skader, brannskader.
  • Akutt blødning (spesielt hvis blødningen er intern: i bukhulen, pleurarommet, leddet eller i umiddelbar nærhet av dura mater).
  • Operative inngrep.
  • Svikt i indre organer (hjerteinfarkt, lunger, nyrer, milt).
  • Myelo- og lymfocytisk leukemi.
  • Resultatet av virkningen av adrenalin- og steroidhormoner.
  • Reaktiv (fysiologisk) leukocytose: eksponering for fysiologiske faktorer (smerte, kaldt eller varmt bad, trening, følelsesmessig stress, sollys og UV-stråler); menstruasjon; arbeidsperiode.

Når antall hvite blodlegemer kan falle (leukopeni)?

  • Visse virus- og bakterieinfeksjoner (influensa, tyfusfeber, tularemi, meslinger, malaria, røde hunder, kusma, smittsom mononukleose, miliær tuberkulose, AIDS).
  • Sepsis.
  • Benmarg hypo- og aplasi.
  • Skader på beinmargen av kjemikalier, medisiner.
  • Eksponering for ioniserende stråling.
  • Splenomegali, hypersplenisme, tilstand etter splenektomi.
  • Akutt leukemi.
  • Myelofibrose.
  • Myelodysplastiske syndromer.
  • Plasmacytoma.
  • Benmargmetastaser av svulster.
  • Addison-Birmer sykdom.
  • Anafylaktisk sjokk.
  • Systemisk lupus erythematosus, revmatoid artritt og andre kollagenoser.
  • Mottak av sulfonamider, kloramfenikol, smertestillende midler, ikke-steroide. betennelsesdempende medisiner, tyreostatika, cytostatika.

Hva er blodplater (PLT)?

Blodplater, eller blodplater, er de minste blant de cellulære elementene i blodet, hvis størrelse er 1,5-2,5 mikron. Blodplater utfører angiotrofiske, lim-aggregeringsfunksjoner, deltar i prosessene med koagulering og fibrinolyse, og gir tilbaketrekking av blodpropp. De er i stand til å fortsette sine membran sirkulerende immunkomplekser, koagulasjonsfaktorer (fibrinogen), antikoagulantia, biologisk aktive stoffer (serotonin), og opprettholder også vasospasme. Blodplategranuler inneholder blodkoagulasjonsfaktorer, peroksidaseenzym, serotonin, kalsiumioner Ca2 +, ADP (adenosindifosfat), von Willebrand-faktor, blodplatefibrinogen, blodplatevekstfaktor.

Når antall blodplater øker (trombocytose)?

Primær (som et resultat av spredning av megakaryocytter):

  • essensiell trombocytemi;
  • erytremi;
  • myeloid leukemi.

Sekundær (oppstår på bakgrunn av en sykdom):

  • inflammatoriske prosesser (systemiske inflammatoriske sykdommer, osteomyelitt, tuberkulose);
  • ondartede svulster i magen, nyrene (hypernephroma), lymfogranulomatose;
  • leukemi (megakaricit leukemi, polycytemi, kronisk myeloid leukemi, etc.). Med leukemi er trombocytopeni et tidlig tegn, og med utviklingen av sykdommen utvikler trombocytopeni seg;
  • levercirrhose;
  • tilstand etter massivt (mer enn 0,5 l) blodtap (inkludert etter større kirurgiske operasjoner), hemolyse;
  • tilstand etter fjerning av milten (trombocytose vedvarer vanligvis i 2 måneder etter operasjonen);
  • med sepsis, når blodplateantallet kan nå 1000 * 109 / l;
  • fysisk trening.

Når blodplateantallet synker (trombocytopeni)?

Trombocytopeni er alltid et alarmerende symptom, da det utgjør en trussel om økt blødning og øker blødningens varighet.

Medfødt trombocytopeni:

  • Wiskott-Aldrich syndrom;
  • Chédiak-Higashi syndrom;
  • Fanconi syndrom;
  • May-Hegglin anomali;
  • Bernard-Soulier syndrom (gigantiske blodplater).

Ervervet trombocytopeni:

  • autoimmun (idiopatisk) trombocytopen purpura (en reduksjon i antall blodplater skyldes økt ødeleggelse under påvirkning av spesielle antistoffer, hvis dannelsesmekanisme ennå ikke er etablert);
  • medisinsk (når du tar en rekke medisiner, oppstår giftig eller immunskader på benmargen: cytostatika (vinblastin, vinkristin, merkaptopurin, etc.); kloramfenikol; sulfa medisiner (biseptol, sulfodimetoksin), aspirin, butadion, reopirin, analgin, etc.)
  • med systemiske bindevevssykdommer: systemisk lupus erythematosus, sklerodermi, dermatomyositis;
  • med virus- og bakterieinfeksjoner (meslinger, røde hunder, vannkopper, influensa, rickettsiose, malaria, toksoplasmose);
  • tilstander forbundet med økt aktivitet av milten i levercirrhose, kronisk og sjeldnere akutt viral hepatitt;
  • aplastisk anemi og myelofthisis (erstatning av benmargen med tumorceller eller fibrøst vev);
  • megaloblastiske anemier, svulstmetastaser i benmargen; autoimmun hemolytisk anemi og trombocytopeni (Evans syndrom); akutt og kronisk leukemi;
  • dysfunksjon i skjoldbruskkjertelen (tyrotoksikose, hypotyreose);
  • spredt intravaskulært koagulasjonssyndrom (spredt intravaskulært koagulasjonssyndrom);
  • paroksysmal nattlig hemoglobinuri (Markiafava-Micheli sykdom);
  • massiv blodoverføring, ekstrakorporal sirkulasjon;
  • i løpet av den nyfødte perioden (prematuritet, hemolytisk sykdom hos nyfødte, nyfødt autoimmun trombocytopenisk purpura);
  • kongestiv hjertesvikt, trombose i leveren
  • under menstruasjon (med 25-50%).

Hva er erytrocytsedimenteringshastighet (ESR, Erythrocyte Sedimentation Rate, ESR)?

Dette er en indikator på frekvensen av separasjon av blod i et prøverør med tilsatt antikoagulant i 2 lag: øvre (klart plasma) og nedre (sedimenterte erytrocytter). Erytrocytsedimenteringshastigheten estimeres av høyden på det dannede plasmasjiktet i mm per 1 time. Den spesifikke tyngdekraften til erytrocytter er høyere enn den spesifikke tyngdekraften til plasma, og i nærvær av et antikoagulant i et reagensrør legger erytrocyttene seg til bunnen under påvirkning av tyngdekraften. Hastigheten som erytrocytter settes på bestemmes hovedsakelig av graden av aggregering, det vil si deres evne til å holde sammen. Aggregering av erytrocytter avhenger hovedsakelig av deres elektriske egenskaper og proteinsammensetningen i blodplasma. Normalt bærer røde blodlegemer en negativ ladning (zeta-potensial) og avviser hverandre. Aggregasjonsgraden (og dermed ESR) øker med en økning i plasmakonsentrasjonen av de såkalte akutte faseproteinene - markører for den inflammatoriske prosessen. Først av alt - fibrinogen, C-reaktivt protein, ceruloplasmin, immunglobuliner og andre. Tvert imot reduseres ESR med økende albuminkonsentrasjon. Andre faktorer påvirker også zytapotensialet til erytrocytter: pH i plasma (acidose reduserer ESR, øker alkalose), ionisk plasma-ladning, lipider, blodviskositet, tilstedeværelse av anti-erytrocyt-antistoffer. Antall, form og størrelse på røde blodlegemer påvirker også sedimentering. En reduksjon i innholdet av erytrocytter (anemi) i blodet fører til en akselerasjon av ESR, og tvert imot, en økning i innholdet av røde blodlegemer i blodet reduserer sedimenteringshastigheten (sedimentering).

I akutte inflammatoriske og smittsomme prosesser blir en endring i erytrocytsedimenteringshastigheten notert 24 timer etter en temperaturøkning og en økning i antall leukocytter..

ESR-indikatoren varierer avhengig av mange fysiologiske og patologiske faktorer. ESR-verdier hos kvinner er litt høyere enn hos menn. Endringer i proteinsammensetningen under graviditet fører til en økning i ESR i denne perioden. I løpet av dagen er svingninger i verdier mulig, maksimumsnivået observeres på dagtid.

Indikasjoner for formålet med studien:

  • betennelsessykdommer;
  • Smittsomme sykdommer;
  • svulster;
  • screeningundersøkelse under forebyggende undersøkelser.

Når ESR akselererer?

  • Inflammatoriske sykdommer i forskjellige etiologier.
  • Akutte og kroniske infeksjoner (lungebetennelse, osteomyelitt, tuberkulose, syfilis).
  • Paraproteinemia (myelomatose, Waldenstroms sykdom).
  • Tumorsykdommer (karsinom, sarkom, akutt leukemi, lymfogranulomatose, lymfom).
  • Autoimmune sykdommer (kollagenoser).
  • Nyresykdom (kronisk nefritt, nefrotisk syndrom).
  • Hjerteinfarkt.
  • Hypoproteinemia.
  • Anemi, tilstand etter blodtap.
  • Rus.
  • Skader, beinbrudd.
  • Tilstand etter sjokk, operasjon.
  • Hyperfibrinogenemia.
  • Hos kvinner under graviditet, menstruasjon, i postpartumperioden.
  • Eldre alder.
  • Tar medisiner (østrogener, glukokortikoider).

Når ESR bremser?

  • Erytremer og reaktiv erytrocytose.
  • Alvorlige symptomer på sirkulasjonssvikt.
  • Epilepsi.
  • Faste, redusert muskelmasse.
  • Tar kortikosteroider, salisylater, kalsium og kvikksølvpreparater.
  • Graviditet (spesielt 1 og 2 semester).
  • Vegetarisk diett.
  • Myodystrophies.

Hva er differensialtallene for hvite celler??

Leukocyttformel er prosentandelen av forskjellige typer leukocytter.

I henhold til morfologiske trekk (type kjerne, tilstedeværelse og natur av cytoplasmatiske inneslutninger), skilles fem hovedtyper av leukocytter ut:

  • nøytrofiler;
  • eosinofiler;
  • basofiler;
  • lymfocytter;
  • monocytter.

I tillegg varierer leukocytter i modenhet. De fleste av stamcellene til modne former for leukocytter (unge, myelocytter, promyelocytter, prolymfocytter, promonocytter, eksplosjonsformer av celler) vises i perifert blod bare i tilfelle patologi.

Studiet av leukocyttformelen er av stor betydning i diagnosen av de fleste hematologiske, smittsomme, inflammatoriske sykdommer, samt for å vurdere alvorlighetsgraden av tilstanden og effektiviteten av behandlingen..

Leukocyttformelen har aldersegenskaper (hos barn, spesielt i nyfødtperioden, er forholdet mellom celler sterkt forskjellig fra voksne).

Cirka 60% av det totale antallet granulocytter ligger i benmargen, som utgjør benmargsreserven, 40% i andre vev og bare mindre enn 1% i perifert blod.

Ulike typer leukocytter utfører forskjellige funksjoner, derfor har bestemmelsen av forholdet mellom forskjellige typer leukocytter, innholdet av unge former, identifiseringen av patologiske celleformer verdifull diagnostisk informasjon.

Varianter av endring (skift) av leukocyttformelen er mulig:

forskyvning av leukocyttformelen til venstre - en økning i antall umodne (stab) nøytrofiler i perifert blod, utseendet på metamyelocytter (unge), myelocytter;

forskyvning av leukocyttformelen til høyre - en reduksjon i det normale antall stikkneutrofiler og en økning i antall segmenterte nøytrofile med hypersegmenterte kjerner (megaloblastisk anemi, nyre- og leversykdommer, tilstand etter blodtransfusjon).

Hva er neutrofiler?

Neutrofiler er den mest utbredte typen hvite blodlegemer, og står for 45-70% av alle leukocytter. Avhengig av modenhetsgrad og formen til kjernen i perifert blod, er stab (yngre) og segmenterte (modne) nøytrofiler isolert. Yngre celler i den nøytrofile serien - unge (metamyelocytter), myelocytter, promyelocytter - vises i perifert blod i tilfelle patologi og er bevis på stimulering av dannelsen av celler av denne typen. Varigheten av sirkulasjonen av nøytrofiler i blodet er i gjennomsnitt ca. 6,5 timer, så vandrer de inn i vevet.

Delta i ødeleggelsen av smittsomme stoffer som har kommet inn i kroppen, i nært samspill med makrofager (monocytter), T- og B-lymfocytter. Neutrofiler utskiller stoffer med bakteriedrepende effekter, fremmer vevsregenerering, fjerner skadede celler fra dem og utskiller stoffer som stimulerer regenerering. Deres hovedfunksjon er å beskytte mot infeksjoner ved cellegift (rettet bevegelse til stimulerende midler) og fagocytose (absorpsjon og fordøyelse) av fremmede mikroorganismer..

En økning i antall nøytrofiler (nøytrofili, nøytrofili, nøytrocytose) er som regel kombinert med en økning i det totale antallet leukocytter i blodet. En kraftig reduksjon i antall nøytrofiler kan føre til livstruende smittsomme komplikasjoner. Agranulocytose - en kraftig reduksjon i antall granulocytter i perifert blod frem til fullstendig forsvinning, noe som fører til en reduksjon i kroppens motstand mot infeksjon og utvikling av bakterielle komplikasjoner.

Når det kan være en økning i det totale antallet nøytrofiler (nøytrofili, nøytrofili)?

Akutte bakterieinfeksjoner (abscesser, osteomyelitt, blindtarmbetennelse, akutt otitis media, lungebetennelse, akutt pyelonefritt, salpingitt, hjernehinnebetennelse, betennelse i mandlene, akutt kolecystitt, tromboflebitt, sepsis, peritonitt, pleural empyema, skarlagensfeber, kolera, etc.).

  • Sopp, spirochete, noen virale, parasittiske, rickettsial infeksjoner.
  • Betennelse eller vevsnekrose (hjerteinfarkt, omfattende forbrenninger, koldbrann, raskt utviklende ondartet svulst med oppløsning, periarteritt nodosa, akutt revmatisme, revmatoid artritt, pankreatitt, dermatitt, peritonitt).
  • Tilstand etter operasjon.
  • Myeloproliferative sykdommer (kronisk myeloid leukemi, erytremi).
  • Akutte blødninger.
  • Cushings syndrom.
  • Tar kortikosteroider, digitalis medisiner, heparin, acetylkolin.
  • Endogen rus (uremi, eklampsi, diabetisk acidose, gikt).
  • Eksogen rus (bly, slangegift, vaksiner).
  • Frigjøring av adrenalin under stressende situasjoner, fysisk stress og følelsesmessig stress (kan føre til en dobling av antall nøytrofiler i perifert blod), eksponering for varme, kulde, smerte under graviditet.

Når det er en økning i antall umodne nøytrofiler (skift til venstre)?

I denne situasjonen øker antall stikkneutrofiler i blodet, utseendet til metamyelocytter (unge), myelocytter er mulig.

Dette kan være når:

  • akutte smittsomme sykdommer;
  • metostase av ondartede svulster med forskjellig lokalisering;
  • den innledende fasen av kronisk myeloid leukemi;
  • tuberkulose;
  • hjerteinfarkt;
  • rus;
  • i en tilstand av sjokk;
  • fysisk stress;
  • acidose og koma.

Når det er en nedgang i antall nøytrofiler (nøytropeni)?

  • Bakterielle infeksjoner (tyfus, paratyphoidfeber, tularemi, brucellose, subakutt bakteriell endokarditt, miliær tuberkulose).
  • Virusinfeksjoner (smittsom hepatitt, influensa, meslinger, røde hunder, vannkopper).
  • Malaria.
  • Kroniske inflammatoriske sykdommer (spesielt hos eldre og svekkede).
  • Nyresvikt.
  • Alvorlig sepsis med utvikling av septisk sjokk.
  • Hemoblastose (som et resultat av tumorcellehyperplasi og reduksjon av normal hematopoiesis).
  • Akutt leukemi, aplastisk anemi.
  • Autoimmune sykdommer (systemisk lupus erythematosus, revmatoid artritt, kronisk lymfocytisk leukemi).
  • Isoimmun agranulocytose (hos nyfødte, etter transfusjon).
  • Anafylaktisk sjokk.
  • Splenomegali.
  • Arvelige former for nøytropeni (syklisk nøytropeni, familiær godartet kronisk nøytropeni, Kostmanns permanente arvelige nøytropeni).
  • Ioniserende stråling.
  • Giftige stoffer (benzen, anilin, etc.).
  • Mangel på vitamin B12 og folsyre.
  • Tar visse medisiner (pyrazolonderivater, ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler, antibiotika, spesielt kloramfenikol, sulfa medisiner, gullpreparater).
  • Tar medisiner mot kreft (cytostatika og immunsuppressiva).
  • Fordøyelsestoksiske faktorer (å spise bortskjemt overvintret korn, etc.).

Hva er eosinofiler?

Eosinofiler utgjør 0,5-5% av alle blodleukocytter. De deltar i kroppens reaksjoner på parasittiske (helminthiske og protozoale), allergiske, smittsomme og onkologiske sykdommer, når den allergiske komponenten er inkludert i sykdommens patogenese, som er ledsaget av IgE-overproduksjon. Etter modning i beinmargen er eosinofiler i sirkulerende blod i flere timer (ca. 3-4 timer), og migrerer deretter til vev, hvor deres levetid er 8-12 dager. En person er preget av akkumulering av eosinofiler i vev i kontakt med det ytre miljøet - i lungene, mage-tarmkanalen, huden, urogenitale kanalen. Mengden i disse vevene er 100-300 ganger høyere enn innholdet i blodet. Ved allergiske sykdommer akkumuleres eosinofiler i vevet som er involvert i allergiske reaksjoner, og nøytraliserer de biologisk aktive stoffene som dannes under disse reaksjonene, hemmer utskillelsen av histamin fra mastceller og basofiler, og har fagocytisk og bakteriedrepende aktivitet. For eosinofiler er en døgnrytme av svingninger i blodet karakteristisk, de høyeste prisene er notert om natten, den laveste - om dagen. En reduksjon i antall eosinofiler i blodet (eosinopeni) blir ofte observert ved begynnelsen av betennelse. En økning i antall eosinofiler i blodet (eosinofili) tilsvarer begynnelsen av utvinningen. Imidlertid er en rekke smittsomme sykdommer med høye IgE-nivåer preget av et høyt antall eosinofiler i blodet etter slutten av den inflammatoriske prosessen, noe som indikerer en ufullstendig immunrespons med sin allergiske komponent. En reduksjon i antall eosinofiler i den aktive fasen av sykdommen eller i den postoperative perioden indikerer ofte en alvorlig tilstand hos pasienten.

Når antall eosinofiler øker (eosinofili)?

  • Allergiske sykdommer (bronkialastma, angioødem, eosinofil granulomatøs vaskulitt, høysnue, allergisk dermatitt, allergisk rhinitt).
  • Allergiske reaksjoner på mat, medisiner.
  • Parasittiske invasjoner - helminthic og protozoal (ascariasis, toxocariasis, trichinosis, echinococcosis, filariasis, opisthorchiasis, giardiasis, etc.).
  • Fibroplastisk parietal endokarditt.
  • Hemoblastose (akutt leukemi, kronisk myeloid leukemi, erytremi, lymfomer, lymfogranulomatose) og andre svulster, spesielt med metastaser eller nekrose.
  • Wiskott-Aldrich syndrom.
  • Bindevevssykdommer (revmatoid artritt, periarteritis nodosa).
  • Lungesykdom.
  • Visse barndomsinfeksjoner (skarlagensfeber, vannkopper).
  • Når antall eosinofiler er redusert eller fraværende (eosinopeni og aneosinofili)?
  • Den første perioden med en smittsom-toksisk (inflammatorisk) prosess.
  • Økt adrenokortikoidaktivitet.
  • Purulent-septiske prosesser.

Hva er basofiler?

Den minste populasjonen av leukocytter. Basofiler utgjør i gjennomsnitt 0,5% av det totale antall blodleukocytter. I basofiler utfører blod og vev (sistnevnte inkluderer mastceller) mange funksjoner: de opprettholder blodstrømmen i små kar, fremmer veksten av nye kapillærer og sørger for migrasjon av andre leukocytter til vev. Delta i allergiske og cellulære inflammatoriske reaksjoner av forsinket type i huden og andre vev, forårsaker hyperemi, dannelse av ekssudat, økt kapillær permeabilitet. Basofiler med degranulering (ødeleggelse av granulat) initierer utviklingen av en anafylaktisk overfølsomhetsreaksjon av en umiddelbar type. De inneholder biologisk aktive stoffer (histamin; leukotriener, som forårsaker glatt muskelspasmer; "faktor som aktiverer blodplater" osv.). Levetiden til basofiler er 8-12 dager, sirkulasjonstiden i perifert blod (som i alle granulocytter) er flere timer.

Når det er en økning i antall basofiler (basofili)?

  • Allergiske reaksjoner på mat, medisiner, innføring av et fremmed protein.
  • Kronisk myeloid leukemi, myelofibrose, erytremi, lymfogranulomatose.
  • Hypotyreose (hypotyreose).
  • Nefritt.
  • Kronisk ulcerøs kolitt.
  • Hemolytiske anemier.
  • Jernmangel, etter behandling for jernmangelanemier.
  • B12 mangel anemi.
  • Forhold etter splenektomi.
  • Når de behandles med østrogener, antityreoidemedisiner.
  • Under eggløsning, graviditet, tidlige perioder.
  • Lungekreft.
  • Polycytemia vera.
  • Diabetes.
  • Akutt hepatitt med gulsott.
  • Ulcerøs kolitt.
  • Hodgkins sykdom.

Hva er lymfocytter?

Lymfocytter utgjør 20-40% av det totale antallet leukocytter. Lymfocytter dannes i beinmargen og fungerer aktivt i lymfoide vev. Hovedfunksjonen til lymfocytter er å gjenkjenne et fremmed antigen og delta i en tilstrekkelig immunologisk respons i kroppen. Lymfocytter representerer en unik mangfoldig populasjon av celler som stammer fra forskjellige forløpere og forenes av en enkelt morfologi. Lymfocytter er klassifisert i to hovedpopulasjoner etter opprinnelse: T-lymfocytter og B-lymfocytter. Det er også en gruppe lymfocytter kalt "verken T- eller B-", eller "0-lymfocytter" (null lymfocytter). Cellene som utgjør denne gruppen er i morfologisk struktur identiske med lymfocytter, men avviker i opprinnelse og funksjonelle egenskaper - celler i immunologisk minne, drapsceller, hjelpere, undertrykkere.

Ulike subpopulasjoner av lymfocytter utfører forskjellige funksjoner:

å sikre effektiv cellulær immunitet (inkludert avvisning av transplantasjon, ødeleggelse av tumorceller);

dannelsen av en humoristisk respons (syntese av antistoffer mot fremmede proteiner - immunglobuliner av forskjellige klasser);

regulering av immunresponsen og koordinering av arbeidet til hele immunforsvaret som helhet (frigjøring av proteinregulatorer - cytokiner);

gir immunologisk minne (kroppens evne til å akselerere og styrke immunresponsen ved gjentatt møte med en fremmed agent).

Det bør tas i betraktning at leukocyttformelen gjenspeiler det relative (prosentvise) innholdet av leukocytter av forskjellige typer, og en økning eller reduksjon i prosentandelen lymfocytter reflekterer kanskje ikke sann (absolutt) lymfocytose eller lymfopeni, men være en konsekvens av en reduksjon eller økning i det absolutte antall leukocytter av andre typer (vanligvis nøytrofiler ).

Når lymfocyttallet kan øke (lymfocytose)?

  • Virusinfeksjon (smittsom mononukleose, akutt viral hepatitt, cytomegalovirusinfeksjon, kikhoste, ARVI, toksoplasmose, herpes, røde hunder, HIV-infeksjon).
  • Akutt og kronisk lymfatisk leukemi, Waldenstrom makroglobulinemi, lymfomer under leukemi.
  • Tuberkulose.
  • Syfilis.
  • Brucellose.
  • Forgiftning med tetrakloretan, bly, arsen, karbondisulfid.
  • Når du tar visse medisiner (levodopa, fenytoin, valproinsyre, narkotiske smertestillende midler, etc.).

Når lymfocyttallet kan reduseres (lymfopeni)?

  • Akutte infeksjoner og sykdommer.
  • Den innledende fasen av den smittsomme toksiske prosessen.
  • Alvorlige virussykdommer.
  • Miliær tuberkulose.
  • Systemisk lupus erythematosus.
  • Aplastisk anemi.
  • Terminal fase av kreft.
  • Sekundære immunmangel.
  • Nyresvikt.
  • Sirkulasjonssvikt.
  • Røntgenbehandling. Tar medisiner med en cytostatisk effekt (klorambucil, asparaginase), glukokortikoider, administrering av anti-lymfocytisk serum

.Hva er monocytter?

Monocytter er de største cellene blant leukocytter (system av fagocytiske makrofager), og står for 2-10% av alle leukocytter. Monocytter er involvert i dannelsen og reguleringen av immunresponsen. I vev skiller monocytter seg ut i organo- og vevsspesifikke makrofager. Monocytter / makrofager er i stand til amoebalignende bevegelse, utviser uttalt fagocytisk og bakteriedrepende aktivitet. Makrofager - monocytter er i stand til å absorbere opptil 100 mikrober, mens nøytrofiler - bare 20-30. I fokus for betennelse, makrofager fagocytosemikrober, denaturert protein, antigen-antistoffkomplekser, så vel som døde leukocytter, skadede celler i betent vev, rydder fokuset på betennelse og forbereder det for regenerering. Mer enn 100 biologisk aktive stoffer utskilles. De stimulerer en faktor som forårsaker tumornekrose (kakeksin), som har cytotoksisk og cytostatisk effekt på tumorceller. Det utskilte interleukin I og kakeksin virker på de termoregulerende sentrene i hypothalamus, og øker kroppstemperaturen. Makrofager er involvert i reguleringen av hematopoiesis, immunrespons, hemostase, lipid og jernmetabolisme. Monocytter dannes i beinmargen fra monoblaster. Etter å ha forlatt benmargen sirkulerer de i blodet i 36 til 104 timer, og migrerer deretter inn i vevet. I vev skiller monocytter seg ut i organo- og vevsspesifikke makrofager. Vev inneholder 25 ganger flere monocytter enn blod.

Når antall monocytter øker (monocytose)?

  • Virusinfeksjoner (smittsom mononukleose).
  • Sopp, protozoinfeksjoner (malaria, leishmaniasis).
  • Rekonvalesensperiode etter akutte infeksjoner.
  • Granulomatose (tuberkulose, syfilis, brucellose, sarkoidose, ulcerøs kolitt).
  • Kollagenoser (systemisk lupus erythematosus, revmatoid artritt, periarteritt nodosa).
  • Sykdommer i blodet (akutt monoblastisk og myelomonoblastisk leukemi, kronisk monocytisk og myelomonocytisk myeloid leukemi, lymfogranulomatose).
  • Subakutt septisk endokarditt.
  • Enteritt.
  • Treg sepsis.
  • Forgiftning med fosfor, tetrakloretan.

Når antall monocytter synker (monocytopeni)?

  • Aplastisk anemi.
  • Fødsel.
  • Operative inngrep.
  • Sjokk sier.
  • Hårcelle leukemi.
  • Pyogene infeksjoner.
  • Tar glukokortikoider.

Hva er Reticulocytes?

Retikulocytter er unge former for erytrocytter (forløpere for modne erytrocytter) som inneholder et granulært trådformet stoff som oppdages av en spesiell (supravital) flekk. Retikulocytter finnes både i beinmargen og i perifert blod. Modningstiden for retikulocytter er 4-5 dager, hvorav innen 3 dager modnes de i perifert blod, hvorpå de blir modne erytrocytter. Hos nyfødte finnes retikulocytter i større antall enn hos voksne.

Antallet retikulocytter i blodet reflekterer benmargens regenerative egenskaper. Deres beregning er viktig for å vurdere graden av aktivitet av erytropoies (produksjon av erytrocytter): med akselerasjonen av erytropoies øker andelen retikulocytter, og med retardasjon reduseres den. I tilfelle økt ødeleggelse av erytrocytter, kan andelen retikulocytter overstige 50%. En kraftig reduksjon i antall erytrocytter i perifert blod kan føre til en kunstig overestimering av antall retikulocytter, siden sistnevnte beregnes i% av alle erytrocytter. Derfor, for å vurdere alvorlighetsgraden av anemi, brukes "retikulær indeks":% retikulocytter x hematokrit / 45 x 1,85, hvor 45 er normal hematokrit, 1,85 er antall dager som kreves for at nye retikulocytter skal komme inn i blodet. Hvis indeksen er 2-3, er det en økning i dannelsen av røde blodlegemer..

Indikasjoner for analysens formål:

  • diagnose av ineffektiv hematopoiesis eller en reduksjon i erytrocyttproduksjon;
  • differensialdiagnose av anemier;
  • vurdering av responsen på behandling med jern, folsyre, vitamin B12, erytropoietin;
  • overvåke effekten av benmargstransplantasjon;
  • overvåking av erytrosuppressiv terapi.

Når antall retikulocytter øker (retikulocytose)?

  • Posthemorragisk anemi (retikulocytisk krise, 3-6 ganger økning).
  • Hemolytisk anemi (opptil 300%).
  • Akutt oksygenmangel.
  • Behandling av B12-mangel anemi (retikulocytisk krise den 5-9 dag av behandlingen med vitamin B12).
  • Terapi av jernmangelanemi med jernpreparater (8-12 dagers behandling).
  • Thalassemia.
  • Malaria.
  • Polycytemia.
  • Svulst metastaser til benmargen.

Når antall retikulocytter synker?

  • Aplastisk anemi.
  • Hypoplastisk anemi.
  • Ubehandlet B12-mangel anemi.
  • Benmetastaser i neoplasma.
  • Autoimmune sykdommer i det hematopoietiske systemet.
  • Myxedema.
  • Nyresykdom.
  • Alkoholisme.

For Mer Informasjon Om Diabetes