Segmenterte nøytrofiler

Segmenterte nøytrofiler er den største gruppen av leukocytter. Blodet til en sunn person inneholder 50-70% av alle hvite blodlegemer. Granuler er tilstede i cytoplasmaet, derfor kalles de nøytrofile granulocytter eller granulære leukocytter. De skiller seg fra basofiler og eosinofiler, som også har inneslutninger i cellen, i evnen til å oppfatte fargestoffer.

Neutrofiler er delt inn i to grupper i henhold til kjerneformen. Umodne leukocytter - stab - forløpere av segmentert, er inneholdt i en mengde på 1-6% av det totale antallet hvite blodlegemer. Utseendet til innsnevringer i kjernene betyr en overgang til moden form.

Funksjoner

Stikk og segmenterte nøytrofiler beskytter kroppen mot infeksjoner, primært bakteriell og sopp. De er i stand til å migrere utenfor blodet til fokus for betennelse, absorbere mikroorganismer, ødelegge dem ved hjelp av enzymer.

Denne evnen til leukocytter kalles fagocytose, som skjer:

  • fullført;
  • uferdig.

Når fagocytose er fullført, fordøyes mikroben fullstendig inne i nøytrofilen, og restene kastes ut av cellen. Når den er ufullstendig, dør leukocytten sammen med fragmentene av mikroorganismer og skilles ut i form av purulent utflod. En segmentert nøytrofil kan fordøye opptil 30 bakterier.

Membranene til segmenterte nøytrofiler kan lett endre form og danne fremspring, ved hjelp av hvilke leukocytten beveger seg til stedet for innføring av mikroorganismen. Nøytrofilen velger bevegelsesretningen, og fokuserer på kjemikaliene som utskilles av skadet vev. Denne måten å komme seg rundt kalles cellegift..

I tillegg til fagocytose utfører segmenterte granulocytter følgende funksjoner:

  • bakteriedrepende - de frigjør stoffer som dreper bakterier;
  • ha en effekt på blodkoagulasjonssystemet;
  • påvirke kroppstemperaturen;
  • spiller en viktig rolle i reguleringen av intensiteten av betennelse, aktivering av immunitet.

Normer

Antall nøytrofiler i blodprøven beregnes av laboratorieassistenten. Du må telle minst 100 celler. Automatiske analysatorer teller opptil 2000 nøytrofile gjenstander i blodet til et barn eller en voksen, men det oppstår feil når det gjelder å bestemme kjerneformen - antall segmenterte granulocytter og stabig granulocytter beregnes ikke.

Ofte er det et behov for å bestemme ikke den relative, i prosent, men det absolutte antall leukocytter. I analysen av blod hos en voksen er segmenterte nøytrofiler normale - 50-70%, og stab - 1-6%.

I absolutte tall (betegnelsen "abs") er antall nøytrofiler per liter blod:

  • segmentert abs. - 2,5 - 5,5 x 10 ml / l;
  • stikk abs. - 0,05 - 0,3 x 10 ml / l.

Antall leukocytter hos kvinner er det samme som hos menn. Innholdet av nøytrofile hos et barn er preget av tilstedeværelsen av umodne former. Segmenterte nøytrofiler hos et barn under ett år reduseres. Data om antall lymfocytter hos barn er vist i tabellen:

Hos barn under ett år

Hos barn 1-13 år

Leukocyttformel

En generell blodprøve viser ikke bare antall nøytrofiler, men også forholdet mellom modne former - segmentert og umoden - stikk. Leukogram gjenspeiler informasjon i rekkefølge fra venstre til høyre: først, angi antall stabgranulocytter, deretter segmentert. Derfor kalles en økning i antall unge former for leukocytter en forskyvning av leukocyttformelen til venstre, og en økning i modne kalles en forskyvning mot høyre..

Økningen i antall stikk, umodne nøytrofiler indikerer mobilisering av kroppens forsvar. Med en alvorlig infeksjon, ekstrem immunitetsspenning, metamyelocytter, promyelocytter vises i blodet. Hos friske mennesker er de i benmargen, men de finnes ikke i blodet. Utseendet deres er et alarmsignal, behovet for legehjelp.

Skiftingen av leukocyttformelen til venstre er en konsekvens av følgende patologiske tilstander:

  • akutt betennelse
  • purulente infeksjoner;
  • stort blodtap;
  • eksogen forgiftning.

Et skifte i leukocyttformelen til høyre er en økning i modne segmenterte nøytrofiler. Bevis for hemming av leukopoiesis - dannelsen av unge former for leukocytter, en reduksjon i reproduksjonsfunksjonen til benmargen.

  • alvorlige sykdommer i indre organer, fortsetter i lang tid med alvorlig rus;
  • nyre, leversvikt;
  • aplastisk anemi;
  • ondartede svulster;
  • strålingssyke;
  • cellegift mot kreft.

Et skifte i leukocyttformelen til venstre eller høyre vises i de tidlige stadiene av sykdommen. Et alarmerende signal er spenningen i kroppens forsvar i kampen mot alvorlig patologi. Den tidlige diagnosen er en viktig tilstand for effektiv, rettidig behandling..

Endringer i den numeriske sammensetningen av segmenterte nøytrofiler

Når man studerer resultatene av en generell blodprøve, tas antall leukocytter i betraktning. En økning i antall segmenterte nøytrofiler over 75% - nøytrofili, lave tall - nøytropeni. Disse verdiene er en viktig diagnostisk funksjon. En økning i antall leukocytter kan være et fysiologisk fenomen - under graviditet, etter trening.

I fravær av et skifte i leukocyttformelen ledsages nøytrofili av en økning i segmenterte og stabile nøytrofiler.

  • bakterielle, purulente prosesser;
  • inflammatoriske sykdommer i indre organer;
  • tilstedeværelsen av omfattende foci av nekrose i koldbrann, hjerteinfarkt, trofiske sår;
  • nyrepatologi ved diabetes;
  • svulster.

Neutrofili kan være en konsekvens av vaksinasjon, behandling med hormoner, antikoagulantia.

En reduksjon i segmenterte nøytrofiler i blodet oppstår med følgende sykdommer:

  • bakterielle infeksjoner - tuberkulose, paratyphoid feber;
  • virussykdommer - hepatitt B og C, influensa, skarlagensfeber, meslinger;
  • rickettsioses - toksoplasmose, malaria;
  • agranulocytose;
  • bivirkninger av smertestillende midler, noen antibiotika;
  • hypoplastisk anemi;
  • ioniserende stråling.

Neutrofili og nøytrofiler under normen er en konsekvens av patologiske prosesser, derfor krever de nøye undersøkelse. Ved graden av endring i den kvantitative sammensetningen av leukocytter, kan man bedømme alvorlighetsgraden av sykdommen. Terapi av segmentert nøytrofili og nøytropeni bør utføres etter å ha avklart årsaken og diagnostisert den underliggende sykdommen..

Endringer i antall leukocytter i patologien til indre organer, en økning eller reduksjon i antallet, er et symptom og et viktig diagnostisk tegn som ikke krever spesiell behandling. Unntaket er patologien til benmargen - leukemi, hematoblastose, undersøkelse og terapi som utføres i spesialiserte onkologiske institusjoner.

Frekvensen av segmenterte nøytrofiler i blodet og årsakene til dets brudd

Studier av blodleukocytter har gjort det mulig å identifisere deres varianter, som ikke bare skiller seg ut i deres affinitet for fargestoffer og utseende, men også utfører forskjellige oppgaver. Segmenterte nøytrofiler er den største gruppen av celler blant leukocytter. Basert på prinsippet om kroppens rasjonelle struktur, kan man gjette at de har den viktigste rollen.

Struktur

Etter struktur er leukocytter delt inn i granulocytter, som har punktgranulater i plasmaet, og agranulocytter, uten ekstra inneslutninger. I motsetning til erytrocytter og blodplater, er disse cellene utstyrt med en kjerne og er i stand til å forlate blodkar og bevege seg til betent vev..

Granulocytter er forskjellige i forhold til farging ved hjelp av Romanovsky-metoden for basofiler, eosinofiler og nøytrofiler.

Gruppen av nøytrofiler er heller ikke homogen: i henhold til formen til kjernen er de delt inn i segmenterte (kjernen er delt inn i deler ved innsnevring) og stikk (kjernen har form av en langstrakt kule).

Hvis du er interessert i normene til denne indikatoren hos barn og årsakene til deres avvik, anbefaler vi deg å lese denne artikkelen.

Funksjoner av nøytrofile

Læren om immunitet utvikler seg stadig og blir mer kompleks. Rollen til hver type leukocyttceller er spesifisert. Noen er "speidere", andre bevarer minnet om angrepet fra en utenlandsk agent og "trener" unge celler.

Segmenterte celler, sammen med lymfocytter, er ansvarlige for den direkte organisasjonen av "angrepet" og deltar i "kampen" med patologiske organismer både i blodet og i vev..

Det som er viktig er deres evne ikke bare til å "svømme" langs blodbanen, men også til å frigjøre sine egne "ben" og bevege seg i fokus med amoebalignende bevegelser (overfylte fra en del til en annen).

Neutrofil, nærmer seg infeksjonsfokuset, omslutter bakterier og ødelegger dem. I dette tilfellet dør han selv og frigjør et stoff i blodet som tiltrekker hjelp fra andre celler i fokus. Millioner av leukocytter dør i et purulent sår. Døde celler finnes i sekreter.

Etter antall og prosentandel nøytrofiler kan virale og bakterielle infeksjoner skilles ut. Eventuelle avvik fra normen signaliserer viktige forstyrrelser i immunsystemet..

Hvis segmenterte nøytrofiler er forhøyet

Veksten av celler av en nøytrofil art kalles nøytrofili. Segmenterte nøytrofile nivåer overstiger 75%.

Både segmenterte celler og stikkceller øker.

Noen ganger i blodprøven vises tidligere former - myelocytter og segmenterte endres ikke. I leukocyttformelen ser dette ut som et skifte mot venstre (avhengig av plasseringen av celler i listen over leukocyttformer). Samtidig oppdages kornethet i nøytrofiler.

Årsakene til nøytrofili kan være:

  • infeksjon med akutt bakteriell, soppinfeksjon, spirocheter;
  • forverring av den inflammatoriske prosessen i revmatisme, pankreatitt, polyartritt;
  • tilstedeværelsen av et dødt område i kroppen, for eksempel i akutt hjerteinfarkt;
  • nylig vaksinasjon;
  • alvorlig alkoholforgiftning;
  • oppløsende svulst;
  • skade på nyrevevet, spesielt ved diabetisk nefropati;
  • behandling med steroidhormoner, heparin.

Et skifte mot høyre blir funnet når et høyt nivå av segmenterte former dominerer over yngre stikkformer. Dette er mulig:

  • etter akutt blodtap;
  • som en reaksjon på blodtransfusjon;
  • med noen typer anemi.

Årsaken til en midlertidig økning i nøytrofiler kan være:

  • tilstand før menstruasjon hos kvinner;
  • langvarig stress assosiert med økt arbeidsmengde;
  • fysisk stress.

For å bestemme alvorlighetsgraden av sykdommen er neutrofili delt inn i former:

  • moderat - antall celler er ikke høyere enn 10 x 109 / l;
  • uttrykt - det absolutte innholdet er fra 10 til 20 x 109 / l;
  • alvorlig - antall celler er over 20 x 109 / l.

Hvis segmenterte nøytrofiler er lave

Segmenterte nøytrofiler reduseres i en tilstand som kalles nøytropeni. Deteksjon av nivået i leukocyttformelen under normalt (47% eller mindre) krever beregning av det absolutte antall celler.

Den vanlige frekvensen er fra 1500 til 7000 celler i mm3 blodplasma (1,5 - 7,0 x 103 celler / mm3). Nedgangen skjer:

  • med sykdommer i blodet og hematopoietiske organer;
  • bruk av cellegift ved behandling av kreftpasienter;
  • behandling med antivirale legemidler;
  • langvarig eksponering for en virusinfeksjon;
  • alvorlige allergiske reaksjoner;
  • tyrotoksikose;
  • på grunn av genetiske mutasjoner.

Nøytropeni kan være midlertidig og manifestere seg i et lavt antall de første 3 til 4 dagene med influensa eller adenovirusinfeksjoner. Et redusert nivå av segmenterte nøytrofiler er funnet hos 95% av pasientene som gjennomgår behandling med de kjente antivirale legemidlene Interferon og Ribavirin..

Det er viktig å identifisere alvorlig nøytropeni i tide og diagnostisere årsaken..

  1. Nedgangen i granulære nøytrofiler til 500 - 1000 celler i 1 mm 3 anses som moderat.
  2. Hvis antallet celler er under 500, er sykdomsformen alvorlig, den ledsages av en sammenbrudd av alle beskyttende reaksjoner..

Klinisk manifesteres det av lungebetennelse, alvorlig ulcerøs stomatitt, inflammatoriske øresykdommer, komplikasjon av en vanlig infeksjon med septisk tilstand.

Ulike forskere har identifisert 20 til 30% av den voksne befolkningen som har vedvarende nøytropeni uten andre endringer i blodet. Disse menneskene har ingen sykdomssymptomer. Dette gjenspeiles vanligvis i poliklinikkortet. Og pasienter bør være klar over egenskapene deres og advare legen.

En annen variant av normen er syklisk nøytropeni. Det finnes i menneskelig blod gjentatte ganger med intervaller fra flere uker til to måneder. Samtidig øker nivået av monocytter og eosinofiler. Endringer blir normal igjen alene.

Hvordan holde nøytrofile nivåer normale

For å ha normale indekser av segmenterte nøytrofiler, bør du ta vare på immuniteten din og ikke kaste bort den. Spesiell oppmerksomhet bør rettes mot kvinnenes miljø under graviditet..

  • Vitaminer fra frukt og grønnsaker har en positiv effekt, maten skal være moderat høy i kalorier og variert.
  • I følge indikasjoner skal vaksinasjoner mot influensa og andre sykdommer gis, uten å vente på begynnelsen av perioden med økning i forekomsten.
  • Til de vanlige hygienebestemmelsene for å vaske hendene med såpe, bør du skylle nesen med rent vann. Rensing av slimhinne og villi forbedrer beskyttelsesfunksjonen.

Herdingsprosedyrer lar deg avlaste kroppen for mange problemer.

Årsaker til en økning eller reduksjon i segmenterte nøytrofiler i en blodprøve

Hvite blodlegemer - leukocytter - utfører en beskyttende funksjon i menneskekroppen. Det er flere typer slike celler..

Segmenterte nøytrofiler er den største gruppen av leukocytter.

Klassifisering

Celler lages i beinmargen.

Avhengig av modenhet er nøytrofiler delt inn i 6 grupper:

  • Myeloblaster. Den er dannet av stamceller i benmargen. Denne cellen er grunnleggende. I fremtiden blir den transformert og modifisert..
  • Promyelocytter. Cellen er av betydelig størrelse, avrundet. Nøkkelen i strukturen til promyelocytter er kjernen, som fyller nesten hele cellens volum..
  • Myelocytter. Elementet er redusert i størrelse, får riktig form. Kjerne farge - lys lilla.
  • Metamyelocytter. De er små i størrelse, runde i form. Kjernen ligner formen på en hestesko.
  • Stangnøytrofiler. Hoveddelen av cellen er okkupert av cytoplasma - halvvæskeinnholdet. Kjernen er avsmalnet.
  • Segmenterte nøytrofiler. Cellen skiller seg fra stikkstrukturen til kjernen, som er delt inn i segmenter. Et segment er en lobular del. Andre egenskaper: størrelse, volum av cytoplasma, granulær struktur, endres ikke. En segmentert nøytrofil er en moden celle. Resten av gruppene er umodne elementer, og det er mye mindre av dem.

Dannelsesmekanisme

Etter at den første myeloblastcellen har utviklet seg, modnes nøytrofilen gradvis til å stikke.

Så kommer den inn i blodplasmaet. Etter en periode endres kjernen til elementet.

Den er delt inn i segmenterte lapper. Slik ser modne nøytrofiler ut..

Fullverdige celler, klare for beskyttelse, trenger inn i kapillærveggene på 2-5 timer.

Funksjoner av segmenterte nøytrofiler

Hver leukocyttcelle har sin egen rolle i immunresponsen:

  • Noen er speidere.
  • Sistnevnte er ansvarlige for minnet om et angrep fra et fremmed objekt..
  • Atter andre "trener" umodne celler for å forsvare.

Segmenterte formasjoner er ansvarlige for taktikken for å angripe stimulansen og bekjempe den. Modne nøytrofiler ødelegger patologiske organismer i blodet og organvevet.

På grunn av den spesielle evnen til å bevege seg med amoebalignende bevegelser, kan de dannede elementene flyte i blodet eller bevege seg mot målet ved hjelp av "bena".

Segmentert nøytrofil, når fokus, omslutter fremmede celler og ødelegger dem. I dette tilfellet dør selve nøytrofilen.

Under døden slipper han et spesielt stoff i blodet, som fungerer som et signal som tiltrekker andre elementer for å hjelpe. Denne prosessen foregår for eksempel i et forfallet sår. Det er millioner av døde celler.

Neutrofiler dreper bakterier.

Derfor, med en bakteriell infeksjon, vil en blodprøve vise en økning i nøytrofiler..

Elementer kan ikke håndtere virus.

Etter antall segmenterte nøytrofiler og deres konsentrasjon i blodet, skiller man typen infeksjon:

  • Viral,
  • Bakteriell.

Normale indikatorer

Det er en leukocyttformel som lar deg vurdere tilstanden til blodet og kroppen som helhet.

Tabellen viser indikatorene til en sunn person:

IndeksNormale verdier
%x10 9 / l
Stikk nøytrofiler428870,04-0,3
Segmenterte nøytrofiler45-722-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10-0,065
Monocytter430420,09-0,6
Lymfocytter19-371,2-3

Hva er segmenterte nøytrofiler ansvarlige for? For immunresponsen under en bakteriell infeksjon.

I det totale antallet nøytrofiler i blodet faller 45-72% på celler med segmenter i kjernen. Dette er en indikator på normen.

Det endres avhengig av noen faktorer:

  • Personens alder. Hos nyfødte kan indikatoren være på maksimalt nivå. I løpet av den første levemåneden er det en nedgang ned til minimumsprosenten av umodne celler. Når et barn når 6-7 år, stabiliseres antall segmenterte nøytrofiler. Immunsystemet blir sterkere. Etter 7 år i et barn sammenfaller normen for modne elementer med indikatorene til en voksen.
  • En absolutt indikator. I noen tilfeller blir en slik verdi tatt i betraktning, som beregnes av antall modne celler per mikroliter blod. Normen hos en voksen er 1800-6500 nøytrofiler.
  • Midlertidige faktorer. I utgangspunktet forekommer avvik hos barn. Reduksjon og økning skjer etter vaksinasjon, med tannkjøtt.

I andre tilfeller er avvik fra normen et tegn på en betennelsesprosess..

Reduserte segmenterte nøytrofiler

Hvis antallet modne celler er under det normale, oppstår en tilstand av nøytropeni.

Patologi er av to typer:

  • Medfødt,
  • Ervervet.

Alvorlighetsgraden av nøytropeni avhenger av graden:

  • Mild form - redusert innhold av segmenterte nøytrofiler, indikatoren synker til 1000 / ul.
  • Middels form - antall elementer er mindre enn 1000 / μL.
  • Alvorlig form - en reduksjon i indikatoren til den kritiske grensen på mindre enn 500 / ul.

Avviket fra normen i blodet forklares med:

  • Sykdommer i sirkulasjonssystemet,
  • Alvorlige allergiske reaksjoner,
  • Bruk cellegift for å behandle kreft,
  • Tar antivirale legemidler,
  • Langvarig virusinfeksjon,
  • Sykdommer i skjoldbruskkjertelen (tyrotoksikose)
  • Dårlig økologi,
  • Anemi,
  • Stråleeksponering,
  • Forgiftning av kjemikalier,
  • Arvelig predisposisjon assosiert med genmutasjon.

Segmenterte nøytrofiler senkes på grunn av langvarig bruk av visse medisiner.

For eksempel:

  • Analgin,
  • Penicillin,
  • Ribavirin.

En reduksjon i indikatoren er diagnostisert hos 95% av pasientene som blir behandlet med disse legemidlene.

Nøytropeni kan være midlertidig. Et lite avvik fra normen observeres innen 3-4 dager etter infeksjon med influensa, adenovirusinfeksjon.

Alvorlig nøytropeni indikerer en alvorlig betennelsesprosess:

  • Lungebetennelse,
  • Ulcerøs stomatitt,
  • Komplikasjoner etter en infeksjon.

For noen mennesker er et redusert nivå av segmenterte nøytrofiler i blodet en individuell funksjon. Ifølge forskjellige kilder varierer antallet deres fra 20% til 30%.

Samtidig er det ingen helseproblemer. Denne funksjonen gjenspeiles i poliklinisk kort.

Økt ytelse

Hva er en økning i frekvensen av nøytrofiler i en blodprøve? Dette betyr at beinmargen har produsert for mange umodne nøytrofiler under sykdommen..

Etter utvinning ble umodne blodelementer omdannet til fullverdige celler, klare for kroppens forsvar. Den økte verdien av nøytrofiler ble reflektert i analysen.

En tilstand der nivået av segmenterte nøytrofiler øker kalles nøytrofili (nøytrofili). Indikatoren overstiger 75% av det totale antallet nøytrofiler.

I henhold til alvorlighetsgraden er det 3 typer avvik fra normen:

  • Moderat form - antall celler er ikke høyere enn 10 x 109 / l.
  • Uttalt form - fra 10 til 20 x 109 / l.
  • Alvorlig form - en indikator over 20 x 109 / l.

Årsaker til nøytrofili:

  • Hjerteinfarkt,
  • Hjerneslag,
  • Akutt bakteriell, soppinfeksjon,
  • Infeksjon med spiroketer (en type mikrober),
  • Nyresykdom,
  • Omfattende forbrenning,
  • Tuberkulose,
  • Forverring av betennelse i revmatisme, pankreatitt,
  • Rus med bly, alkohol, giftige stoffer,
  • Ondartet svulst.

Myelocytter i blodet

Noen ganger er analysen dominert av tidlige former for nøytrofiler - myelocytter. Antall segmenterte nøytrofiler er normalt.

I leukocyttformelen ser dette ut som et skifte mot venstre, å dømme etter ordningen av celler fra umodne elementer til segmenterte celler.

Overvekt av segmenterte former indikerer forhold forårsaket av:

  • Stort blodtap,
  • Blodtransfusjonsreaksjoner,
  • Visse typer anemi.

Neutrofiler er forhøyet hos kvinner før menstruasjon eller under graviditet. Når du bærer en baby, er nivået av leukocytter 20% høyere, fordi beskyttende reaksjoner i kroppen i denne perioden redder fosteret fra uønsket påvirkning.

En økning i antall segmenterte celler i blodet er noen ganger forbundet med stress, fysisk belastning, økt mental stress.

Å opprettholde normal ytelse vil hjelpe:

  • Forebygging av virusinfeksjoner,
  • Overholdelse av hygiene,
  • Balansert kosthold.

Segmenterte nøytrofiler - norm og patologi

En blodprøve er en universell diagnostisk metode. Ved å vurdere de individuelle indikatorene er det mulig å bestemme ikke bare tilstanden og den korrekte funksjonen til de indre organene, men også å identifisere patologier. En av parameterne for den generelle blodprøven er segmenterte nøytrofiler.

Hva er segmenterte nøytrofiler?

Først må du finne ut hva nøytrofiler er. Dette er en slags undertype leukocytter..

Avhengig av om de har dannet kjerner eller ikke, er det to hovedtyper av nøytrofiler:

  • segmentert;
  • stikke.

Segmenterte nøytrofiler er granulocytiske leukocytter. Navnet deres skyldes tilstedeværelsen av separate segmenter, som sammen utgjør kjernen. Disse segmentene, i mengden 2 til 5, gir bevegelse av nøytrofiler til forskjellige vev og organer. En gang i vevet bestemmer de tilstedeværelsen av fremmede organismer og, ved å absorbere dem, eliminere dem fullstendig.

Neutrofiler er den vanligste typen hvite blodlegemer. Samtidig utgjør segmenterte former hos friske mennesker 47–72% av alle leukocytter i blodet. Andelen umodne stikkformer av nøytrofiler utgjør normalt ikke mer enn 6%. Endringer i konsentrasjon krever diagnose og identifisering av årsaken.

Hva er segmenterte nøytrofiler ansvarlige for??

Det er ikke for ingenting at denne typen nøytrofil er ledende i mengden innhold i blodet. Direkte segmenterte nøytrofiler er de første som bekjemper infeksjoner som kommer inn i menneskekroppen på forskjellige måter. Når man når fokus på infeksjon, omgir disse cellene de patogene bakteriene og ødelegger dem fullstendig av fagocytose.

Gitt denne unike evnen til celler, identifiserer eksperter følgende funksjoner av segmenterte nøytrofiler:

  1. Identifikasjon av ondsinnede agenter.
  2. Fangst og påfølgende absorpsjon av patogener.
  3. Isolering av spesifikke stoffer som kan ødelegge skadelige mikroorganismer.
  4. Forebygging av spredning av den inflammatoriske prosessen til intakte vevssteder.
  5. Deltakelse i reguleringen av aktiviteten til andre strukturer i immunsystemet.

Hva segmenterte nøytrofiler viser?

Et hyppig spørsmål om pasienter som blir henvist til blodprøver er arten av formålet med undersøkelsen. Få vet hva segmenterte nøytrofiler snakker om i resultatene av denne studien, hva de gjenspeiler. Ifølge eksperter indikerer konsentrasjonen av disse cellene i blodet tilstedeværelsen eller fraværet av infeksjon eller betennelse i kroppen..

Avhengig av hva som er konsentrasjonen av nøytrofile stoffer i blodet, skilles det mellom to patologiske forhold:

  • nøytropeni - en reduksjon i konsentrasjonen av nøytrofiler;
  • nøytrofili - en økning i konsentrasjonen av nøytrofiler flere ganger.

Segmenterte nøytrofiler er normen

Ved gjennomføring av en generell blodprøve diagnostiseres segmenterte nøytrofiler grundig dersom det er mistanke om en infeksjon i kroppen. Ved forholdet mellom stab og segmenterte nøytrofiler i blodet er det mulig å bestemme tilstedeværelsen av en patologisk prosess med stor sannsynlighet. Når du vurderer resultatene, bruker leger ofte tabellen nedenfor. Som du kan se, har karakterene for hver alder sine egne normale verdier.

Avkoding av en blodprøve for nøytrofiler

Den generelle (kliniske) blodprøven inneholder mange indikatorer der legen evaluerer pasientens helse. En endring i verdien av hver av disse egenskapene indikerer muligheten for utvikling av en bestemt patologi i kroppen. En av de viktige indikatorene for en detaljert generell blodprøve er antall nøytrofiler. Tenk på hva denne indikatoren betyr, og hva endringer i antall nøytrofiler i blodprøven indikerer.

Neutrofiler i humant blod

Neutrofiler er den mest utbredte typen blodleukocytter (hvite blodlegemer som er involvert i dannelsen av kroppens immunitet).

Disse blodcellene dannes i den røde benmargen fra den hematopoietiske granulocytiske linjen. Neutrofiler tilhører granulocytiske blodceller, som inneholder granularitet (granuler) i cytoplasmaet. Disse nøytrofile granulatene inneholder myeloperoksidase, lysozym, kationiske proteiner, sure og nøytrale hydrolaser, kollagenase, laktoferrin, aminopeptidase. Takket være dette innholdet i granulatene deres, utfører nøytrofiler viktige funksjoner i kroppen. De trenger inn fra blodet inn i kroppens organer og vev og ødelegger patogener, fremmede mikroorganismer. Destruksjon skjer ved fagocytose, det vil si at nøytrofiler absorberer og fordøyer fremmede partikler, hvorpå de selv dør.

Eksperter skiller seks stadier av modning av nøytrofiler: myeloblast, promyelocyte, metamyelocyte (ung celle), stab, segmentert. Segmenterte nøytrofiler er modne celler og inneholder en kjerne delt inn i segmenter. Alle andre former er umodne (unge). I humant blod er det signifikant flere segmenterte nøytrofiler enn umodne celler. I tilfelle en infeksjon eller en betennelsesprosess i kroppen, frigjør benmargen aktivt umodne former av nøytrofiler i blodet. Ved antall slike nøytrofiler i en blodprøve er det mulig å identifisere tilstedeværelsen av en smittsom prosess i kroppen og etablere aktiviteten i løpet..

De fleste av nøytrofilene (ca. 60%) finnes i beinmargen, litt mindre enn 40% av disse cellene finnes i organer og vev, og bare rundt 1% av nøytrofiler sirkulerer i perifert blod fra mennesker. I henhold til avkodingen av blodprøven for nøytrofiler, bør det i perifert blod normalt bare være segmenterte celler og stikkceller..

Etter å ha forlatt benmargen sirkulerer den nøytrofile cellen i det perifere blodet i flere timer. Nøytrrofilen migrerer deretter inn i vevet. Dens levetid i vev er 2-48 timer, avhengig av tilstedeværelsen av en inflammatorisk prosess. Neutrofiler bestemmes i en generell blodprøve ved beregning av leukocyttformelen (prosentandelen av forskjellige typer leukocytter i forhold til deres totale antall).

Avkoding av en blodprøve for nøytrofiler

Norm

Det normale innholdet av nøytrofiler i en generell blodprøve hos voksne er 45-70% av det totale innholdet av alle leukocytter eller 1,8-6,5 × 109 / l. Hos barn avhenger frekvensen av nøytrofiler i blodet av alder. Hos et barn i det første leveåret er det 30-50% eller 1,8-8,4 × 109 / l, opptil syv år - 35-55% eller 2,0-6,0 × 10 9 / l, opptil 12 år - 40-60% eller 2,2-6,5 × 109 / l.

Samtidig er normen for segmenterte former i det totale antall nøytrofiler 40-68%, for stikkformer - 1-5%.

Økte verdier

En økning i antall nøytrofiler (nøytrofili) er en spesifikk form for kroppens forsvar mot infeksjon og utvikling av en inflammatorisk prosess. Vanligvis er nøytrofili kombinert med leukocytose (en økning i antall leukocytter), mens en økning i antall stable nøytrofiler indikerer utviklingen av en bakteriell infeksjon i kroppen.

En liten økning i innholdet av nøytrofiler i blodet observeres med overdreven fysisk anstrengelse, sterk psyko-emosjonell stress, etter et solid måltid under graviditet.

Men en betydelig økning i antall nøytrofiler i en blodprøve kan indikere utviklingen av følgende patologier:

  • moderat eller lokalisert inflammatorisk prosess (nivået av nøytrofiler i blodet stiger til 10,0 × 109 / l);
  • en omfattende inflammatorisk prosess i kroppen (nivået av nøytrofiler i blodet stiger til 20,0 × 109 / l);
  • generalisert inflammatorisk prosess, for eksempel med sepsis av stafylokokk etiologi (nivået av nøytrofile i blodet stiger til 40,0-60,0 × 109 / l);

Tilstanden der umodne former for nøytrofiler vises i blodet (myelocytter, promyelocytter), antall stikk og unge former øker, kalles en forskyvning av leukocyttformelen til venstre. Denne tilstanden observeres i spesielt alvorlige og omfattende smittsomme prosesser, spesielt ved purulente infeksjoner.

Reduserte verdier

En reduksjon i nøytrofile i en blodprøve (nøytropeni) indikerer en funksjonell eller organisk undertrykkelse av hematopoies i benmargen. En annen årsak til nøytropeni kan være aktiv ødeleggelse av nøytrofiler under påvirkning av giftige faktorer, antistoffer mot leukocytter, sirkulerende immunkomplekser. Vanligvis observeres en reduksjon i nivået av nøytrofiler med en svekkelse av kroppens immunitet.

Eksperter skiller mellom medfødt, ervervet og uforklarlig nøytropeni. Kronisk godartet nøytropeni finnes ofte hos babyer under ett år. Denne tilstanden kan normalt være tilstede hos barn opp til to til tre år gamle, hvoretter denne blodtellingen skal normaliseres.

Oftest observeres en reduksjon i nøytrofiler i en blodprøve ved følgende sykdommer og tilstander:

  • virussmittsomme sykdommer (influensa, røde hunder, meslinger);
  • bakterielle infeksjoner (tyfoidfeber, brucellose, paratyphoidfeber);
  • protozoale smittsomme sykdommer (toksoplasmose, malaria);
  • rickettsial smittsomme sykdommer (tyfus);
  • betennelsessykdommer som er alvorlige og får karakteren av en generalisert smittsom prosess;
  • aplastisk og hypoplastisk anemi;
  • agranulocytose (en kraftig reduksjon i antall nøytrofiler i blodet);
  • hypersplenisme (en reduksjon i innholdet av leukocytter, erytrocytter, blodplater i blodet på grunn av ødeleggelse eller akkumulering i forstørret milt);
  • strålebehandling, stråleeksponering;
  • alvorlig undervekt, kakeksi (ekstrem utmattelse av kroppen);
  • tar visse medisiner (sulfonamider, cytostatika, smertestillende midler, kloramfenikol, penicilliner).

I noen tilfeller er reduksjonen i antall nøytrofiler midlertidig, kortvarig. Denne tilstanden observeres for eksempel i løpet av antiviral terapi. Denne nøytropenien er reversibel og løser seg når stoffet stoppes. Imidlertid, hvis en reduksjon i antall nøytrofiler i en blodprøve vedvarer i lang tid, kan dette indikere utviklingen av en kronisk sykdom i det hematopoietiske systemet. I tillegg øker risikoen for smittsomme sykdommer hvis det lave antall nøytrofiler vedvarer i mer enn tre dager..

Neutrofiler i en blodprøve

Neutrofiler er den største gruppen av hvite blodlegemer som gir kroppens forsvar mot en rekke infeksjoner. Denne typen hvite blodlegemer dannes i beinmargen. Gjennomtrengende i vevet i menneskekroppen ødelegger nøytrofiler patogene og fremmede mikroorganismer ved hjelp av deres fagocytose.

Hva er nøytrofiler?

Det er seks påfølgende stadier av nøytrofil modning - myeloblast, promyelocyte, myelocyte, metamyelocyte (ung), stab og segmentert celle. De modne cellene er segmenterte nøytrofiler. Alle andre former for disse cellene betraktes som umodne (unge). I humant blod er segmenterte nøytrofiler mye flere enn unge former. Hvis en person blir syk av en slags smittsom sykdom, kaster benmargen umodne celler i blodet. Etter antallet deres bestemmer legene tilstedeværelsen av en bakteriell infeksjon, samt graden av aktivitet..

Neutrofiler i en blodprøve: dekoding

Når man avkoder en blodprøve for nøytrofiler, bør man ta i betraktning det faktum at frekvensen av disse cellene hos menn og kvinner faktisk er den samme. Svingningene i normen avhenger hovedsakelig av alder. Siden kolonnen "nøytrofiler" ikke eksisterer i den generelle blodprøveformen, blir normen for de ovennevnte cellene vurdert av medisinske spesialister i henhold til kolonnene "stikk nøytrofiler" og "segmenterte nøytrofiler".

AlderFrekvensen av nøytrofiler
StikkeSegmentert
Voksne1 til 4%40 til 60%
Barn i alderen 6 til 12 år1 til 4%40 til 60%
Barn i alderen 4 til 5 år1 til 4%35 til 55%
Barn i alderen 2 til 12 måneder1 til 5%45 til 65%
Barn i alderen 1 måned1 til 5%17 til 30%
Barn 2 uker gamle1 til 4%27 til 47%
Barn under 1 uke1 til 5%35 til 55%
Nyfødt5 til 12%50 til 70%

Den uavhengige frekvensen av nøytrofiler og forholdet mellom unge og modne celler er av diagnostisk verdi. Forholdet mellom nøytrofile kalles "skift".

Neutrofili (nøytrofili) er et overskudd av normen for nøytrofile i blodet. Neutrofili er en refleksjon av kroppens særegne forsvar mot betennelse og infeksjoner. I de fleste tilfeller er nøytrofili kombinert med leukocytose. For bakteriell infeksjon er nøytrofili med stikkforskyvning ganske typisk..

Nøytropeni er en reduksjon i konsentrasjonen av nøytrofiler i blodet. Denne tilstanden indikerer organisk eller funksjonell undertrykkelse av hematopoies eller aktiv ødeleggelse av nøytrofiler. En reduksjon i innholdet av disse cellene i blodet observeres ved bruk av visse medisiner, så vel som med virusinfeksjoner. Nøytropeni indikerer vanligvis lav immunitet.

Hovedårsakene til økningen i konsentrasjonen av nøytrofiler i den generelle blodprøven

Ifølge medisinske eksperter kan nøytrofili (et økt innhold av nøytrofile stoffer i blodet) observeres i følgende situasjoner:

  • Nekrotiske prosesser (omfattende forbrenninger, hjerneslag, koldbrann, hjerteinfarkt).
  • Akutte bakterieinfeksjoner ledsaget av purulente inflammatoriske prosesser (ENT-infeksjoner, betennelse i mandlene, abscesser, tuberkulose, akutt pyelonefritt, blindtarmbetennelse, salpingitt, lungebetennelse, peritonitt, sepsis, skarlagensfeber, kolera, etc.).
  • Rus (forgiftning) med bakterietoksiner uten selve infeksjonen.
  • Rus som påvirker benmargen (bly, alkohol).
  • Ondartede svulster.
  • Nylige vaksinasjoner.
  • Nylig overført smittsom sykdom.

En variant av frekvensen av nøytrofili er:

  • Svangerskap.
  • Utsatt fysisk aktivitet.
  • Utsatt mental stress.
  • Hjertelig lunsj.
  • Moderat nøytrofili - opptil 10 * 109 / l.
  • Alvorlig nøytrofili - fra 10 til 20 * 109 / l.
  • Alvorlig nøytrofili - fra 20 til 60 * 109 / l.

Graden av nøytrofili gjør det mulig å bestemme intensiteten til den påståtte sykdommen: jo høyere antall nøytrofiler, jo mer alvorlig sykdommen utvikler seg.

Hovedårsakene til reduksjonen i nøytrofiler i blodprøven

Redusert nøytrofile stoffer i en blodprøve (nøytropeni) kan indikere følgende patologiske tilstander:

  • Alvorlige bakteriesykdommer (brucellose, tularemi, paratyphoid feber, tyfus).
  • Alvorlige virussykdommer preget av en økning i antall monocytter og lymfocytter i blodet (hepatitt, røde hunder, meslinger, influensa).
  • Kroppens reaksjon på visse medisiner (sulfonamider, smertestillende midler, immunsuppressiva, interferon, etc.).
  • Benmargsskader forårsaket av cellegift, strålebehandling eller strålingseksponering.
  • Aplastisk anemi.
  • Leukemi.
  • Folinsyre og vitamin B12-mangel.
  • Mild nøytropeni - fra 1 til 1,5 * 109 / l.
  • Moderat nøytropeni - fra 0,5 til 1 * 109 / l.
  • Alvorlig nøytropeni - fra 0 til 0,5 * 109 / l.

For tiden er det flere patologier med karakteristisk nøytropeni:

  • Godartet nøytropeni. Ganske mange av innbyggerne på planeten vår har kronisk nøytropeni. I dette tilfellet er alle andre indikatorer for den generelle blodprøven normale. Slike pasienter har ikke engang de minste klager. Godartet nøytropeni regnes som en normal variant.
  • Syklisk nøytropeni. I dag er det en liten prosentandel av mennesker som har et periodisk fall i nøytrofiler i blodet gjennom hele livet. I løpet av få dager forsvinner nøytrofiler helt fra blodet. Deres plass blir vanligvis inntatt av eosinofiler og monocytter. Resten av tiden er nøytrofiler i den generelle blodprøven til stede uten noen avvik.
  • Kostmans nøytropeni. Denne sykdommen er en medfødt arvelig autosomal recessiv sykdom, der babyen ikke har nøytrofiler i blodet. Slike pasienter har en stor tendens til forskjellige infeksjoner. Kostmans nøytropeni er en veldig alvorlig sykdom med ganske høy spedbarnsdødelighet.

Hva betyr segmenterte nøytrofiler i blodprøven?

Segmenterte nøytrofiler, også kalt nøytrofile granulocytter, tilhører en av undergruppene av leukocytter. Å ha antibiotiske proteiner i granulatene, spiller nøytrofiler en viktig rolle i kampen mot bakterie- og soppinfeksjoner..

Neutrofiler er blant de vanligste typene leukocyttceller. Andelen av det totale antallet leukocytter varierer fra 48 til 78 prosent. Nøytrofile hovedoppgaver er aktiv migrasjon til betennelsesfokus, penetrering i skadet vev og ødeleggelse av patogene mikroorganismer som ligger der..

Alle nøytrofiler som sirkulerer i humant blod klassifiseres vanligvis etter modenhetsgrad. I denne forbindelse isoleres unge (normalt opptil 0,5% av alle nøytrofiler i blodet), stikk (fra 1 til 6%) og segmenterte nøytrofiler (fra 47 til 72%).

Hva er segmenterte nøytrofiler og deres funksjoner

Cytoplasmaet til nøytrofile celler inneholder to typer granuler:

  • spesifikke (små og mest tallrike, de inneholder stoffer som har en bakteriostatisk og bakteriedrepende effekt - lysozym og alkalisk fosfatase (ALP));
  • azurofile (store, mindre tallrike, fiolette-røde granulater). På grunn av innholdet av lysosomale enzymer og myeloperoksidase, tilhører disse granulatene primære lysosomer - det vil si at de gir en spesifikk "fordøyelse" av absorberte patogener.

I tillegg til lysozym og alkalisk fosfatase, som sikrer ødeleggelse av bakterielle membraner, inneholder spesifikke granulater av segmenterte nøytrofiler laktoferrin.

Dette er et spesifikt protein som gir binding av Fe-ioner og fremmer aktiv vedheft av bakterier. Det gir også en regulatorisk funksjon, som hemmer, i henhold til tilbakemeldingsprinsippet, produksjonen av nøytrofile celler ved benmargen.

Etter å ha forlatt benmargen i den systemiske sirkulasjonen, forblir segmenterte nøytrofiler der i omtrent åtte timer, og beveger seg deretter inn i vev. Levetiden deres er fem til ni dager. Hovedfunksjonen til modne nøytrofiler er å gi aktiv fagocytose (prosessen med å fange og fordøye utenlandske stoffer).

Migrasjonen av segmenterte nøytrofiler til betennelsesfokuset sikres ved frigjøring i blodet av basofiler, makrofager og lymfocytter av de såkalte kjemotaktiske faktorene - kjemikalier som "tiltrekker" nøytrofiler. Aktiv fagocytose av bakterier, deres metabolske produkter, døde celler osv. forsynt med spesielle enzymer og høyaktive frie radikaler inneholdt i nøytrofile granuler.

På grunn av innholdet av granuler kan stikkneutrofiler, om nødvendig, også utføre fagocytose. Dette fører til en økning i nivået i akutte bakterielle infeksjoner, når kroppen kaster til og med umodne celler i kamp for å bekjempe patogener..

Segmentert i blodprøven

7 minutter Forfatter: Lyubov Dobretsova 1304

  • Nøytrofile posisjoner i blodprøven
  • Segmenterte nøytrofiler i OCA
  • Normale verdier
  • Forhøyede nivåer av segmenterte nøytrofiler i blodet
  • Redusert cellekonsentrasjon
  • Utfall
  • Relaterte videoer

Segmenterte og stikkrepresentanter for nøytrofile celler er blodceller som utgjør mer enn 50% av alle dannede elementer i den cellulære delen av blodet. Normen for segmentert i blodet har ingen kjønn, det vil si at den er identisk for menn og kvinner.

Indikatorene endres flere ganger i løpet av oppvekstperioden for barnet, i en alder av 16 sammenlignes de med referanseverdiene for voksne. Bestemmelse av nøytrofile stoffer er en del av laboratorieanalysen av kapillærblod.

Nøytrofile posisjoner i blodprøven

Blod består av plasma og blodlegemer, som telles og studeres i løpet av en generell klinisk analyse (OCA) - den vanligste, informative blodprøven. I henhold til resultatene av analysen bestemmes brudd på mikrobiologiske prosesser i kroppen, noe som indikerer utviklingen av en bestemt sykdom.

Blodceller utmerker seg ved deres ytre egenskaper og funksjonelle formål i tre hovedgrupper:

  • Røde blodlegemer eller røde blodlegemer. De har form av en kule, er ansvarlige for transporten av et jernholdig protein - hemoglobin, gir gassutveksling i kroppen (levering av oksygen fra lungene til kroppens vev og karbondioksidmolekyler i motsatt retning).
  • Blodplater. Blodceller i form av blodplater. Hovedformålet er å sikre bevaring av blodkarets integritet og korrekt koagulering (blodpropp).
  • Leukocytter eller hvite (fargeløse) celler. En spesiell gruppe blodceller inkluderer to undergrupper: granulocytter (granulære) og agranulocytter (ikke-granulære), som igjen er delt inn i flere typer. Agranulocytter er monocytter og lymfocytter, granulocytter er eosinofiler, basofiler og nøytrofiler (stikk og segmentert). Settet med leukocyttceller i OCA er et leukogram, ellers leukocyttformelen.

Fargeløse blodceller beskytter kroppen mot invasjonen av fremmede stoffer (antigener) - virus, bakterier, sopp, parasitter. Når antigener trenger inn, mobiliseres leukocytter og prøver å eliminere dem..

Den biokjemiske prosessen med fangst og fordøyelse av leukocytter av "utenforstående" kalles fagocytose. Denne defensive reaksjonen forklarer leukocytose i blodet (en økning i antall hvite celler) i inflammatoriske, smittsomme prosesser. Neutrofiler er uttalt fagocytter med funksjonen til å fange og ødelegge patogene mikroorganismer.

WBCleukocytterRBCerytrocytter
LeukogramESRerytrocytsedimenteringshastighet (ESR)
NEU eller NEUTnøytrofilerPLTblodplater
LYMlymfocytterRETretikulocytter (umodne erytrocytter)
MONmonocytter
BASbasofiler
EOSeosinofiler

Segmenterte nøytrofiler i OCA

Typiseringen av nøytrofiler skyldes modning. Etter å ha dannet seg i benmargen, kommer neutrofile granulocytter inn i plasmaet og er delt inn i segmenter:

  • Stikke. De har form av stenger uten en segmentert kjerne - dette er umodne blodceller. En økning i konsentrasjonen betyr celleforyngelse. I laboratoriemedisin kalles det "forskyvning av leukocyttformelen til venstre." En kronisk forskyvning av leukogrammet til venstre observeres hos pasienter med onkologiske svulster, hos diabetikere under en diabeteskrise..
  • Segmentert. Modne celler med en dannet kjerne og en klar struktur. En økning i antallet betyr en mobilstruktur eller en forskyvning av leukogrammet til høyre, noe som indikerer en svakhet i benmargsreserver, en manglende evne til å produsere unge celler.

Ikke-patologisk cellulær aldring er forårsaket av blodtransfusjon (blodtransfusjon). Når kroppen er truet (penetrering av antigener), er segmentert rettet mot å fange opp og fordøye bakterier og sopp. Endring av formen på skallet, celler beveger seg mot patogener, fanger opp og fordøyer dem.

En enkelt segmentert granulocytt er i stand til å ødelegge 20 til 30 bakteriemidler. Modne nøytrofiler deltar i reguleringen av kroppstemperaturen, alvorlighetsgraden av den inflammatoriske prosessen og immunitetsnivået. Delvis påvirke koagulasjonsprosessen.

Levetiden til en segmentert granulocytt er fra 3 til 4 dager. Etter fullstendig fagocytose dør blodcellene og blir en del av purulente sekreter sammen med andre produkter av biokjemisk forfall.

Neutrofil respons (økt konsentrasjon av NEU i blodet) er den primære responsen i akutte prosesser. Med en storstilt bakterieinvasjon eller et angrep av visse typer bakterier som nøytrofile ikke kan motstå, blir den eksisterende infeksjonen i kroppen en kronisk form, for hvilke høye verdier av nøytrofile leukocytter ikke er karakteristiske.

Normale verdier

Laboratorieberegning av NEU i klinisk analyse er antall celler per 1 ml blod eller 1.000.000.000 celler per liter (angitt som 10 ^ 9 / L i analyseformen) og kalles det absolutte antallet (abs.) Nøytrofile granulocytter. Normen for det absolutte antall segmenterte (modne) hos ungdom over 16 år og voksne er 1,8-6,5 * 10 ^ 9 / l.

Norm abs. stikk (umodne) celler - 0,04-0,30 * 10 ^ 9 / l. En enklere beregning er å måle det relative antall dannede nøytrofile elementer som en prosentandel av det totale antallet leukocytter. Fra og med fylte 16 år er referanseverdiene for modne nøytrofiler 45-70%, umodne - 1-6%.

I blodet til barn avhenger antall modne og umodne nøytrofile granulocytter av alder.

Barnets alderEtter fødselenSpedbarn opptil et år2-4 år4-8 år gammel8-12 år gammel12-14 år gammel14-16 år gammel
Modne celler48-7215-4633-5633-5943-5944-6044-65
Umodne celler4-111-61-51-50-50-41-5

Ubetydelig nøytrofili er tillatt hos kvinner som bærer barn. Under graviditet aktiveres hematopoiesis, immunitet avtar, biokjemiske prosesser blir fullstendig gjenoppbygd.

I tilfelle når segmenterte nøytrofiler økes betydelig (1,5-2 ganger), betyr dette at en infeksjon utvikler seg aktivt i kroppen, noe som truer for tidlig fødsel eller abort.

Avvik fra normale verdier indikerer brudd. Høye priser indikerer oftest akutte smittsomme og inflammatoriske prosesser assosiert med bakteriell eller soppaktivitet.

Et lavt nivå av modne nøytrofile leukocytter krever overvåking over tid. Å dechiffrere resultatene av OCA i blod fra laboratoriet utføres av legen som sendte til studien.

Forhøyede nivåer av segmenterte nøytrofiler i blodet

Segmentert nøytrofili (mer enn 75%) kan ha fysiologiske og patologiske årsaker til utvikling. Økte nivåer av nøytrofile leukocytter forårsaker:

  • langvarig nevropsykologisk stress (nød), psyko-emosjonelt sjokk;
  • PMS hos kvinner;
  • overdreven fysisk aktivitet (intens sports trening, andre belastninger).

Antallet modne leukocyttnøytrofiler økes hos kroniske alkoholikere og med en enkelt alkoholforgiftning. Patologisk forskyvning av leukogrammet til høyre er et klinisk tegn på akutte smittsomme og nekrotiske prosesser.

Generaliserte og lokale infeksjoner forårsaket av aktiviteten til patogene bakterier (Escherichia coli, stafylokokker, enterokokker, streptokokker, anaerober, Kochs basille). De vanligste er:

  • betennelse i appendiks (blindtarmbetennelse) og purulent betennelse i bukhulen (peritonitt);
  • akutt lungebetennelse og lungetuberkulose;
  • utvikling av akutt eller tilbakefall av kronisk pyelonefritt;
  • sepsis (blodforgiftning);
  • suppuration (abscesser) på forskjellige steder (i muskler, subkutant vev, bein);
  • tarminfeksjonssykdommer (dysenteri, kolera, salmonellose, etc.);
  • parasittiske invasjoner (i den akutte perioden);
  • streptokokk- og streptokokklesjoner i oropharynx.

Neutrofiler over det normale i blodprøven registreres når de smittes med seksuelt overførbare sykdommer (i den akutte perioden med symptomer). Nekrose:

  • gangrenøse lemlesjoner;
  • infarkt (hjerteinfarkt, milt, nyre, etc.);
  • bukspyttkjertelenekrose (død av bukspyttkjertelceller).

Kronisk segmentert leukocytose følger ikke-helbredende trofasår, en ketoacid-krise i diabetes mellitus og hematologiske onkologiske patologier (kreft i sirkulasjons- og lymfesystemet). Det totale nivået av nøytrofile celler kan økes:

  • i de første dagene etter operasjonen;
  • med avitaminose av cyanokobalamin (kronisk vitamin B-mangel12);
  • etter et behandlingsforløp med hormonholdige legemidler.

Nøytrofili blir noen ganger sett etter rutinemessig vaksinasjon.

Iscenesettelse av nøytrofili

I henhold til graden av forskyvning av leukogrammet til høyre, skilles tre stadier av nøytrofili. Den første fasen er moderat (7-10 ab. Enheter * 10 ^ 9 / l) og den andre uttalte stadien (10-20 ab. Enheter * 10 ^ 9 / l) er karakteristiske for lokale (lokale) betennelser. Det tredje alvorlige stadiet (20-60 ab. Enheter * 10 ^ 9 / l) er et tegn på en generalisert smittsom og inflammatorisk prosess. En økning i NEU-verdier antyder omfanget av infeksjonen..

Redusert cellekonsentrasjon

En reduksjon i indeksene for segmenterte nøytrofiler (mindre enn 45%) er karakteristisk for kroniske inflammatoriske prosesser med lav intensitet, virussykdommer, blodsykdommer, utarmning av benmargsreserver.

  • kronisk toksoplasmose;
  • zoonotiske infeksjoner (brucellose og tularemia);
  • SARS og influensa,
  • viral hepatitt A, B, C;
  • hemolytiske og hypoplastiske typer anemi;
  • dysfunksjon i beinmargen ved å produsere blodceller forårsaket av stråling eller cellegift.

"Barndoms" virussykdommer, der NEU-verdiene senkes hos et barn: meslinger, røde hunder, vannkopper. Nøytropeni kan forekomme på bakgrunn av feil behandling med medisiner: cytostatika (antineoplastiske legemidler), sulfonamider, smertestillende midler.

Fysiologiske årsaker til mangel på segmenterte blodceller skyldes særegenheter ved kostvaner (når det ikke er nok mat som inneholder B-vitaminer i kostholdet). Ernæringsmessig nøytropeni assosiert med spiseforstyrrelse (anoreksi) og sløsing (kakeksi).

Iscenesettelse av nøytropeni

Reduksjon i verdiene til nøytrofile trinnvis:

  • lys (1-1,5 ab. enheter * 10 ^ 9 / l);
  • moderat (0,5-1,0 enheter * 10 ^ 9 / l);
  • tung (0-0,5 ab. enheter * 10 ^ 9 / l).

Et lavt nivå av nøytrofile leukocytter i en blodprøve uten uttalte forstyrrelser i kroppens arbeid kan være assosiert med det genetiske Kostmann-syndromet - manglende evne til stikk å modnes.

Utfall

Segmenterte nøytrofiler er modne nøytrofiler (en type leukocytter) som er ansvarlige for eliminering av infeksjoner, primært aktiviteten til patogene bakterier. Med bakteriell infeksjon øker antall segmenterte kjerner.

I klinisk praksis er dette en indikator på en akutt smittsom prosess. Trege kroniske sykdommer i bakteriell etiologi og virussykdommer ledsages ikke av en økning i verdiene til segmenterte celler. Kronisk nøytrofili kan indikere utvikling av onkologiske prosesser.

For Mer Informasjon Om Diabetes